Návrat ke starým časům sluší i bydlení

 

Zájem o věci připomínající svým vzhledem druhou polovinu 20. století ani zdaleka neupadá. Naopak, moderní interiéry s nimi umí pracovat velmi dobře a nejde jen o nadšení z nostalgie časů minulých.

 

Nábytek vezoucí se na vlně retro si většinou zamilujete na první pohled. Důvodem je blízkost něčeho známého, na co si matně vzpomínáte z dřívějších dob. Nakupování srdcem ale není jedinou cennou devízou retro stylu. Ve hře jsou i jednoduché tvary, kvalitní materiál a funkčnost.

 

Nábytek s romantickou duší

Zařizování interiéru v retro stylu je velmi variabilní. Ve výběru různých stylů i módních vln máte volnou ruku. Můžete například citlivě smíchat pestrý květovaný gauč z 50. let a masivní rodinnou knihovničku, kterou jste koupili teprve před třiceti lety. Vyberte si pouze, jestli budete raději sledovat linii jednoduchých tvarů nebo dáte přednost některému z „ulítlejších“ zpracování.

 

Autentický retro nábytek by měl být vyroben z masivu s kovovými nebo plastovými prvky. Ty musí být navrženy s předem jasným cílem, v žádném případě nesmí omezovat funkčnost ani komfortní používání zvoleného nábytku. Tedy žádné retro za každou cenu.

 

Minulé století se také může pyšnit několika ikonickými designérskými kousky, které si našly cestu do celého světa. Příkladem tohoto motivu jsou dřevěné retro televizní stolky s charakteristickými zužujícími se nožičkami, které jsou k nábytku připevněny kolmo nebo naopak šikmo. Ve stejném duchu lze zakoupit i stoličky nebo úložné komody. Snadno tak můžete celou místnost podřídit jedinému stylu.

 

Příjemný retro vzhled minulých dob dokážou podtrhnout i vhodné doplňky. Dobře se hodí například tapety s květinovými nebo geometrickými vzory, kterým stačí vyhradit jednu nebo dvě zdi v místnosti. Atmosféru doplní i masivní rámečky na obrázky, látkové polštáře na sedačku nebo reprodukce starých plakátu či koláží Andyho Warhola. O sezení v retro stylu se postarají jednoduché třínohé stoličky, které můžete použít i jako stylový podstavec na květináč nebo noční stolek. Třínohé stoličky jsou jedním z klasických kousků, které nikdy neztratí svůj půvab a dodají interiéru punc hravosti a života. V interiéru vyladěném v retro stylu by proto určitě neměly chybět.