Jak na chatě vyřešit odpad?

Ve městech a v obydlených zástavbách při koupi domu nebo rekreační chaty neřešíme, kam a jak odchází odpadní voda. Napojení na kanalizaci je samozřejmostí a více se tímto tématem nezabýváme. V odlehlých lokalitách tomu ale může být jinak.

Na samotě u lesa většinou žádná kanalizace nefunguje, stejně jako v chatových osadách nebo i malých vesnicích. Odpad se přesto někam odvádět musí a tak bývají řešením betonové žumpy. Hermeticky uzavřené jímky různých velikostí se umisťují pod úroveň terénu do země a na povrch vede pouze komín s nástavcem a víkem, který slouží pro odčerpávání obsahu fekálním vozem.

Beton jako materiál pro jímky i septiky je generacemi osvědčený a stále nejoblíbenější. Betonové žumpy jsou vyrobeny z vodotěsného betonu a ocelové výztuže, což zaručuje dlouhou životnost a také spolehlivost při užívání bez rizika, že do okolní půdy unikne, co nemá. V případě potřeby je možné žumpy spojit a navýšit tak maximální objem s ohledem na velikost objektu, ke kterému je jímka určena. Jímky jsou vhodným řešením pro objekty do oblastí bez možnosti napojení na kanalizaci, což bývají právě chaty a chalupy vzdálené městům.

Žumpy jsou téměř bezúdržbové, v pravidelných intervalech pouze vyžadují odčerpat obsah pomocí fekálního vozu. Jímka je chráněna deskou, která bývá standardně nepřejezdová, tedy neslouží k tomu, aby po ní mohly jezdit auta. Pokud chcete a potřebujete jímku umístit v místě, kde auta jezdit budou, zvolte spíše přejezdovou desku, která je uzpůsobena pro vyšší zátěž. Betonové jímky Brno jsou na místo určení dovezeny jako jeden kus, do připravené stavební jámy je tak uložena celá jímka najednou a odpadá složité zdění, čekání na ztvrdnutí betonu a další práce. Jímka se jednoduše do jámy uloží hydraulickým ramenem a instalace je tak rychlá a bezproblémová.