Postele v zrcadle času

Lidské obydlí i způsob bydlení prošel během vývoje lidstva mnohými podstatnými změnami – od primitivních chatrčí přes útulné chaloupky až po luxusní vily. Avšak co se vývoje lůžka týče, k tak markantním proměnám v průběhu času nedošlo. V každém lidském obydlí najdeme určitou obdobu pohovky, lůžka či postele. Pokud si při zařizování vlastního bytu pořídíme kvalitní bytelnou postel, málokdy se nám přihodí, že ji na stáří budeme muset vyměnit. To, co dělá postel nestárnoucí a nepodléhající zubu času, je pevná nosná konstrukce. Nepodceňujme ani materiál. Vhodné jsou  postele z masivu vyrobené z tvrdých dřevin typu buku či dubu a opatřených přírodním nátěrem, který dřevo chrání a zároveň mu propůjčuje příjemný vzhled. 

 

Postel základ ložnice

Ložnice je místnost, ve které relaxujeme po dlouhém namáhavém dni, nabíráme sil a odpočíváme. Většinou se právě postel stává ústředním nábytkem ložnice. Můžeme si vybrat z mnoha stylů a provedení, která přesně do místnosti zapadají a vyhovují našemu vlastnímu vkusu. V menších bytech raději sáhneme po  postelích s úložným prostorem, které nám vyřeší starosti s věcmi sezónního charakteru, případně můžeme úložný prostor použít k úschově přikrývek a dek a ložnice je tak stále uklizená. Pokud uspořádání bytu či domu neumožňuje zřízení samostatného pokoje pro hosty, je jistě výhodné pořídit rozkládací postel, kterou příležitostně mohou využít naši přátelé a hosté. Ovšem nejčastěji nakupujeme manželské postele. I zde můžeme vybírat z mnoha variant a designů, které se líbí oběma partnerům. Ženy obvykle více vnímají estetickou stránku, zatímco muži řeší nábytek po technické stránce a umí zhodnotit lůžko co do kvality a způsobu provedení.

 

Spíme zdravě

V posteli strávíme valnou část svého života. Udává se, že zhruba třetinu času, který je nám zde na zemi vyměřen, strávíme na lůžku. Velká část populace trpí určitými potížemi se spánkem – nespavostí, ranní únavou a s tím spojenou bolestí hlavy či zad. Abychom všem uvedeným problémům předešli, je důležité vybrat správnou zdravotní matraci. V době spánku je naše tělo zcela uvolněno a potřebuje optimální podporu pohybového aparátu. Správná matrace nesmí být příliš měkká a zároveň musí být pohodlná, aby se nám dobře spalo. 

 

Význam spánku pro zdraví člověka

K největší regeneraci dochází právě v období spánku. Kvalitní odpočinek ovlivňuje nejen náš zdravotní stav, ale i naši náladu a výkonnost. Podstatné je pečovat o vydatný a posilující spánek. Odborníci doporučují ložnici dostatečně větrat, udržovat v ní příjemnou teplotu, ne příliš vysokou, ani nízkou, snažit se eliminovat jakékoliv rušivé vlivy a samozřejmě pořídit kvalitní postel včetně správného roštu a matrace. Výsledkem je dostatečné tělesné i duševní zdraví, neboť bez nabytí nových sil nejde aktivně a s plným nasazením pracovat, ani si užívat života.