Překvapila vás tuhá zima? Už nyní přemýšlejte, jak se připravit na tu příští!

Také jste si mysleli, že letošní zima bude podobná těm dvěma předchozím, kdy byla nouze o skutečně mrazivé a zimní počasí? Překvapilo vás, že mrazy byly letos opravdu intenzivní a vydržely dlouho? Jste si jistí, že vaše výdaje na vytápění budou v porovnání s předchozími zimními obdobími mnohem vyšší? Nechcete platit příští zimu ještě více? V tom případě je vhodné již nyní začít přemýšlet, jak snížit výdaje na vytápění.

 

Co je hlavní? Nepouštět teplo ven!

Vaším hlavním úkolem by mělo být snížení tepelných ztrát. Když dům není dostatečně schopen udržet vyrobené teplo, které z interiéru rychle uniká, je to vlastně vyhazování peněz oknem. Ideálním způsobem je zateplení. Jenže zateplení existují různé druhy. Jak zateplit efektivně, a přitom neinvestovat mnoho? Musíte zjistit, kde má váš dům největší slabinu.

 

Většina domů má slabinu ve stropě

U drtivé většiny starších rodinných domů si nemusíte na posouzení zvát technika, který vám za tisíce speciálním zařízením změří, kudy v domě uniká nejvíce tepla. Domy mají většinou stejnou slabinu – stropy a půdy. Zateplením těchto prostor můžete ušetřit až 30% ze současných nákladů na vytápění.

Už ze základní školy a prvních hodin fyziky víme, že teplý vzduch je řidší, má nižší hmotnost a stoupá směrem vzhůru, zatímco studený vzduch se drží u země. Nashromážděné teplo tedy stoupá ke stropu. A pokud ten není zateplený, většina tepla unikne z místnosti téměř bez užitku. Zateplení půd je tedy logickou variantou.

 

Za pár hodin hotovo!

Zateplení stropu může být velmi složitou činností, zejména u členitých půd a v dutých plochách. Tedy zejména u deskových materiálů je velké riziko, že desky na sebe nebudou dobře navazovat a teplo bude stejně unikat. Ideální technologií pro půdy a stropy je zateplení foukanou izolací. Foukaná izolace se dá aplikovat do dutin i na volné plochy a vždy vytvoří souvislou vrstvu izolačního materiálu bez mezer. Zateplení průměrně velké půdy rodinného domu zabere jen pár hodin. Žádných několik dní práce, ale hotovo je za jediné odpoledne.