Proč si vybrat hliníkovou zahradní pergolu?

O pořízení pergoly už dlouho uvažujete, ale nemůžete se rozhodnout, jestli vybrat raději dřevěnou nebo hliníkovou? Pokud je tohle váš případ, pak čtěte pozorně. V našem článku se dočtete o výhodách hliníkových pergol, a proč jsou praktičtější volbou než ty dřevěné.

To, že zahradní pergola je pohodlným řešením, jak odpočívat venku i za deště, je známý fakt. Zastřešený relaxační kout před vaším domem, kam se můžete vydat téměř za každého počasí, zní zkrátka lákavě, a když si vyberete správně, nepůjde už jen o pouhou představu. Skvělou volbou je hliníková pergola – dlouho vydrží a nebudete s ní mít téměř žádnou práci.

 

Největší výhody hliníkových pergol

Dřevo je sice levnější variantou a působí tradičně, neobejde se však bez pravidelné údržby. Dřevěnou pergolu je nutné natírat ochrannou barvou a pečovat o ni pomocí speciálních přípravků proti plísním. V opačném případě se může zkroutit, popraskat nebo změnit barvu a z její původní podoby nezůstane nic.

 

Hliníkové pergoly jsou odolnější vůči vlivům okolního prostředí a nevyžadují žádnou složitou údržbu nebo pravidelné lakování. Stačí mít v zásobě čistící přípravek na hliník, vyhýbat se agresivním prostředkům a občas je vyčistit pomocí tlakové hadice.

 

Neotřelý design a nadstandardní výbava

Dřevěné pergoly se skvěle hodí do přírodních zahrad s divokými rostlinami i upravených zahrad s úhlednými záhony. Můžou sloužit jako přirozená dekorace.

To ale platí i v případě hliníkové pergoly. Působí sice moderněji než dřevěná, ale její design je tak jednoduchý a čistý, že ji snadno začleníte do jakéhokoliv prostředí. Zastřešit můžete parkovací stání, verandu i oblíbené místo v zahradě. Konečná volba závisí spíše na vkusu.

Na rozdíl od dřevěných pergol jsou hliníkové pergoly mnohem lépe vybavené, což může hrát v jejich prospěch. Střecha může být pevná, posuvná i rolovací.

 

Multifunkční pergola

Oblíbeným typem zahradní hliníkové pergoly je pergola bioklimatická s pohyblivým střešním slunolamem – lamely je možné naklopit tak, aby bránily přímému dopadu slunečních paprsků. A když začne pršet, stačí je zaklopit úplně – vznikne tak klasická střecha.

Určitě vás potěší také možnost rozdělit střechu na více sekcí, které lze individuálně ovládat – v každé sekci můžete lamely libovolně naklápět, jak zrovna budete potřebovat.

Bez problému seženete různé doplňky, díky kterým bude čas strávený v bioklimatické pergole ještě příjemnější. Pergolu lze vybavit například LED osvětlením nebo screenovými roletami – ty vás efektivně skryjí před nechtěnými zraky a vy budete moci posedět venku i ve večerních hodinách.


TAG