Role architekta v projektu? Promyšlený koncept!

Naši ekonomiku zasáhla krize, která výrazně ovlivňuje intenzitu výstavby, jak soukromé, tak té státní. Investoři čím dál opatrněji nakládají se svými vynaloženými prostředky a bohužel začínají šetřit na nesprávném místě. Obvykle na fázi přípravy, tedy na práci architekta a projektanta. Ve slepé honbě, jejímž cílem je ušetřit, tak často odsoudí stavební projekt ke komplikacím již v začátku.
 

Právě přípravná fáze stavebního projektu je ta nejdůležitější, která rozhoduje o tom, zda bude stavební projekt úspěšný, tedy zda bude dům, hala či obchodní centrum funkční a přitom s rozumnými provozními náklady. Ing. arch. Juraj Bačkor z projektantsko-manažerské skupiny DELTA potvrzuje, že investoři začínají šetřit na této důležité fázi a proto jako architekt se snaží investorům srozumitelně vysvětlit, že špatně navržená budova je z dlouhodobého hlediska stejně drahá jako ta dobrá a promyšlená.

 

Architektura klientovi na míru

 

Propracovaný koncept budovy rozhoduje o tom, kolik bude stát nejen výstavba budovy, ale i její budoucí provoz a údržba. „Právě přípravná fáze projektu je skutečně nejdůležitějším krokem ve složitém procesu výstavby. Přestože stavebnictví je velmi věcné odvětví, i zde je velmi důležitý lidský element a důvěra. Pokud nám klient důvěřuje a vnímá nás jako partnera a odborníka, celý proces plánování jde snáz. Naším úkolem je umět klást správně otázky, pochopit potřeby klienta a pak je samotný výsledek ve finále tím nejpřesvědčivějším argumentem“, uvedl zástupce ze skupiny DELTA, jež získala významné ocenění za architekturu průmyslové stavby například haly PILART v Blansku nebo za centrální sklad dm drogerie v Jihlavě.

 

 

Architektura neřeší jen estetickou funkci


Ve společnosti ještě stále panuje mýtus o tom, že architekt dohlíží u projektu obvykle jen na estetickou stránku. „Role architekta je často podceňovaná a zaškatulkovaná jen do pozice řešení estetiky budovy. Při navrhování promyšleného konceptu je však nutný komplexní přístup k řešení a návrhům architekta a projektanta. Ideálně se tohoto procesu a diskuze účastní celý tým specialistů“, reaguje Ing. Arch. Adam Cifra z bratislavské pobočky DELTA.

 

Architektura a odpovědnost


Otázku, zda cítí odpovědnost za své návrhy na veřejné či komerční budovy oba architekti shodně komentují: „Každá budova, ať je to obchodní dům, výrobní hala, škola nebo nemocnice bezprostředně ovlivňuje život lidí, kteří ho užívají. Ano, za to cítíme my v DELTĚ nejen profesní, ale i lidskou odpovědnost. Přesto platí, že kvalitu stavby vždy prověří až roky provozu a to zejména ze strany funkčnosti, ale samozřejmě i výše nákladů na provoz a údržbu. A proto jsme hrdí, že se za námi klienti už roky vracejí.“