Jak vybrat správné zastřešení pro zahradní pergoly?

Zima už je definitivně pryč a stále bude přibývat slunečných dnů, i když na opravdové léto si budeme ještě pár týdnů muset počkat. Už nyní je ale ten správný čas na to, abychom naplánovali, jak bude vypadat zahradní relaxační koutek. Každá zahrada by takový koutek měla mít, protože odpočinek na čerstvém vzduchu je v létě velmi příjemný. Nejčastěji tvoří relaxační koutek dřevěné konstrukce pergol nebo altánů. Jejich velikost, umístění nebo vybavení záleží pouze na vás. My se dnes zaměříme ale ne jednu konkrétní součást pergol – střešní krytiny na pergoly. Představíme si, jaké zastřešení je možné pro pergoly využívat.

 

Jednoznačně hledejte lehkou střešní krytinu

Pergoly jsou lehké dřevěné stavební konstrukce na zahradu. Při správném provedení jsou sice velmi pevné a odolné, ale bylo by zbytečné je trvale zatěžovat třeba těžkou betonovou střešní krytinou. Pálené betonové střešní tašky se pro využití na pergolách příliš nehodí. Ideální volbou jsou spíše lehké střešní krytiny, které konstrukci nabudou nijak výrazně zatěžovat a přitom budou odolné a elegantní. Konkrétně si dnes představíme 3 druhy – asfaltové šindele, polykarbonátové desky a plechovou střešní krytinu.

 

Začneme s polykarbonátovými deskami

Ideální volbou polykarbonátu pro využití na zastřešení pergol je komůrkový polykarbonát. Tyto desky jsou jediným materiálem, kterému pro instalaci stačí jen laťování na střechu pergoly, na které se instaluje. Desky je možné využívat i na pergoly s nižším sklonem. Jejich předností je vysoká propustnost světla, rychlá realizace, speciální spoje a kotvící prvky a odolnost proti působení vnějších vlivů i proti případnému krupobití. Polykarbonát může mít čiré provedení, kouřové nebo také různě barevné.

 

 

Asfaltové šindele pro přirozenou eleganci

Asfaltové šindele potřebují pro svou instalaci rovný, pevný a především celistvý podklad. Střechu je tedy nejprve vhodné vytvořit ze stavebních desek a následně desky pokrýt šindelem. Asfaltové šindele nabízí velkou variabilitu zejména v oblasti designu. Vyrábí se v různých tvarech i barevných provedeních a působí velmi přirozeně. Jsou také označovány, jako střešní krytina s přirozenou elegancí, což pergola přesně potřebuje. Stačí jen přibýt hřebíky k podkladu a o spojení materiálu a jednotlivých kusů se postará sluneční svit.

 

Plechové střešní krytiny

S velmi zvýšenou oblibou v posledních letech se setkávají také plechové střešní krytiny, zejména ty maloformátové. U nich záleží na konkrétním druhu, protože některé vyžadují plný podklad, jiným stačí zase jen laťování. Každopádně se jedná o velmi lehkou, elegantní a nadstandardně odolnou střešní krytinu v mnoha klasických i originálních variacích. Ze všech tří popisovaných druhů střešních krytin je ale plechová krytina nejdražší.