S odstraněním graffiti nám pomohla firma A Servis Lipka

 

Graffiti jsou poměrně dost rozšířeným fenoménem v naší společnosti. Někdo se na ně dívá jako na umění, někdo jako na vandalismu, někdo jako na projev svobody názoru. Ať už se na graffiti díváme jakkoliv, musíme si uvědomit, že nic není černé ani bílé.

 

 Dle mého názoru je rozhodující, kde a v jakém rozsahu se graffiti nachází a zda se vás přímo dotýká. Pokud máte pomalovanou fasádu vašeho domu a musíte řešit financování nákladného odstranění, budete asi reagovat jinak, než náhodný kolemjdoucí, kterého se to vůbec netýká. Lidé se v dnešní době naučili zavírat oči před problémy, které se jich nijak nedotýkají. Většina lidí se ale shodne na tom, že posprejovat nebo potagovat historickou budovu, památku, sochu nebo pomník je vandalství největšího kalibru. Naopak na betonových sloupech mostů, převaděčích, protihlukových stěnách atd. se nad čmáranicí většinou nepohoršíme. Otázkou je, kde je ta pomyslná hranice. Nedávno jsem viděla posprejovaný keř přírodního plotu u rodinného domu, jako vánoční dekorace možná originální, ale v tomto případě šlo o záměrné poškození cizího majetku. Na druhou stranu lepší, když to odnese keř, který můžete jednoduše ostříhat, než fasáda vašeho domu, z níž se graffiti odstraňuje komplikovaně. Nevěřím tomu, že pokud dáme sprejerům volné plochy, budou se realizovat pouze tam. Bohužel vždy záleží na jednotlivci.

 

 Firma A SERVIS LIPKA, s.r.o. přišla s jiným řešením, jak sprejery „vyhnat“ z nežádoucích míst, a to především preventivně ošetřit fasády, zídky a ploty antigraffitovou ochranou. Pokud je fasáda ošetřena antigraffiti nátěrem, daří se graffiti zcela odstranit. V případě, že fasáda nebyla ošetřena antigraffiti nátěrem, je postup složitější a ne vždy se odstranění podaří. Vždy záleží na posprejovaném povrchu a na typu použitého graffiťáckého spreje. Firma A SERVIS LIPKA, s.r.o. zaručuje servisní odstranění graffiti Praha ze svých ploch s AGO za zvýhodněnou cenu. Z praxe je ověřeno, že pokud graffiti rychle mizí, sprejeři ztrácí zájem o tyto plochy, protože jejich dílo nemá trvalou hodnotu. Věřím, že kdyby byly všechny budovy ošetřeny AGO, graffiti vymýtíme zcela.