Sedací soupravy podle vašich představ

Sedací souprava je základ rodinné pohody. Společně na ní odpočíváme, sledujeme televizi, povídáme si a trávíme na ní mnoho chvil často i s domácími mazlíčky. Očekáváme od ní nejen pohodlí a prostor, ale i dlouhou životnost a snadnou údržbu.

Pro výběr nové sedačky se rozhodujeme z mnoha důvodů. Stará již dosloužila, stěhujeme se do nového, měníme vzhled interiéru nebo nám původní prostě jen nestačí našim potřebám. Sedačka by měla především vyhovovat celé rodině a při jejím výběru bychom se neměli ohlížet jen na cenu. Investice do kvalitní sedací soupravy se nám mnohonásobně vrátí nejen v dlouhé životnosti, ale také vyšším komfortu. Na co si tedy dát při výběru nové sedací soupravy pozor?

 

Velikost a prostor

Vybíráte sedačku do rodinného domu s velkým obývákem, nebo do panelákového bytu s omezeným prostorem? Rozhlédněte se po svém obýváku a místě, kde by měla nová sedací souprava stát a také po rozmístění ostatních kusů nábytku. Změřte si, jak velká sedačka se do určeného místa vejde. Sedací soupravy mohou mít různý tvar i rozdělení, například oblíbené rohové sedačky jsou velmi pohodlné a variabilní pro více lidí, ale nemusí být to pravé do malého bytu. Nezapomeňte, že pro sezení nebo pohodlné užívání musíte myslet i na snadný přístup, určitě nechcete pokaždé stěhovat konferenční stolek nebo se protahovat kolem zdi.

 

Použití a funkce

Málokterá domácnost dnes využívá sedačku jen na sezení nebo vítání návštěv. Často je to místo pro relax a odpočinek, kde se můžeme pohodlně natáhnout a ostatním chceme dopřát to samé. Malinká sedačka pro dva lidi možná ušetří prostor, ale určitě nenabídne pohodlí pro oba zároveň. Dnes jsou již k dispozici velmi variabilní a polohovací sedací soupravy, které se dokážou přizpůsobit vašim představám a přáním. Můžete si zvolit, která část bude nastavitelná a která třeba vysunovací, aby sedačka přesně odpovídala vašim požadavkům. Někdo dá po náročném pracovním dni přednost poležení u televize, jiný relaxuje v pohodlně nastavené části sedačky s podložkou na nohy při čtení knihy. Pokud potřebujete občas i další místo na spaní třeba pro návštěvu rodičů, je dobré zvolit pohovku rozkládací. Ideální je kombinace spolu s úložným prostorem, kde bez problémů uložíte deky a polštáře právě pro občasné nocležníky. Rozkládání sedačky na lůžko by mělo být jednoduché a trvat jen opravdu chvilku. Neostýchejte se vše si vyzkoušet a zeptat se na sebemenší drobnost.

 

Materiál a barva potahu

Každý materiál má své výhody i nevýhody a je stejně důležitý jako dobře zvolená barva. Obecně platí, že na světlých barvách je vidět každá nečistota, zatímco tmavé barvy nebo vzory sem tam nějakou drobnost zamaskují. Materiál potahu je opět důležité vybírat s ohledem na každodenní používání. Oblíbená a nestárnoucí je kůže a ekokůže, která se snadno udržuje, je velmi odolná a má dlouhou životnost, navíc vypadá velmi luxusně a elegantně. Někomu však nemusí vyhovovat její „chladný“ dojem a tak dá přednost hřejivějším materiálům. Mikroplyš nebo bavlna jsou na dotyk příjemné, pro náročnější podmínky pak můžete zvolit mikrovlákno nebo mikrofázi, které se snadno udržují a jsou velmi odolné. Barvu zvolte s ohledem na praktičnost, světlost místnosti a zbytek interiéru, aby celkový vzhled místnosti byl příjemný a sladěný. Pokud máte malé děti nebo psa, nebude dobrou volbou sněhobílá, stejně jako do tmavého obýváku nevyberete černou sedací soupravu.

 

Cena a životnost

Je samozřejmé, že cena bude jedním z hlavních kritérií při výběru nové sedačky. I zde se však vyplatí si vše promyslet a propočítat. Levné sedačky z nábytkových marketů vám možná na první pohled pár tisíc ušetří, ale rozhodně u nich nemůžete počítat s dlouhou životností nebo přizpůsobení se vašim přáním. Sedací soupravu, stejně jako další vybavení bytu, určitě nechcete vybírat jen na dva tři roky a proto je důležitá i kvalitní konstrukce, pečlivá čalounická práce a celkové provedení. Každý detail hraje ve výrobě sedaček svoji roli a rozlišuje kvalitní sedací soupravy od těch obyčejných. Tak, jako kvalitní sedačky nemohou konkurovat těm za pár tisíc cenu, nemohou ty levné konkurovat kvalitou. Pokud si nevíte rady a v množství nabídek se nedokážete rozhodnout, případně žádná z nabízených sedacích souprav nesplňuje úplně přesně vaše představy, obraťte se na odborníky. Ti z firmy Rimex Interier s vámi vaše přání proberou, připraví vizualizaci interiéru a nebo přímo navrhnou řešení na míru. Rozdíl v kvalitě poznáte nejen v ceně, ale především na dlouhé životnosti. Příkladem může být třeba počet stehů u čalounění, u kterých platí jednoduché pravidlo – čím více, tím lépe. Malý počet stehů a jejich rozmístění daleko od sebe zvyšuje riziko vytahání látky a její deformace. Také konstrukce by měla být bytelná a z materiálů, které jsou pevné a nehrozí jejich rychlé opotřebování. Nejčastěji mají kvalitní sedací soupravy konstrukci ze dřeva nebo oceli. Často využívaná je také kombinace s ratanem zvlášť pro jeho vzhled. Při výběru nové sedací soupravy se opravdu nevyplatí šetřit.

Ať už se rozhodujete nad koupí nové sedačky z jakéhokoli důvodu, nechte si čas na promyšlení, změření a výběr. Je to vaše sedačka, vy na ní budete trávit svůj volný čas a vám musí vyhovovat. A pokud jde o místo pro vlastní odpočinek, nevyplatí se spěchat.