Sruby a roubenky

sruby                     roubenky

Masivní dřevostavby
Mezi masivní patří srubové a roubené konstrukce, jejichž výhodou je pozitivní tradice, pocitový komfort a estetická působivost. Masivní trámy nebo profily jsou horizontálně kladeny na sebe a spárovány. Nevýhodou tohoto systému je vysoká cena a tvarová nestálost celé konstrukce (sedání vlivem sesychání). Sruby nebo klasické roubenky jsou domy sestavené z masivních dřevěných kmenů, trámů nebo už předem vytvarovaných dřevěných profilů, které se ukládají naležato na sebe a vytvářejí tak stěny. Je to velmi stará a jednoduchá technologie, při dodržení několika zásad mají domy velmi slušnou životnost.
U nabízených srubových nebo roubených novostaveb je důležitá výrobní příprava, zpracování dřeva a především zámkový systém v kladení jednotlivých prvků a způsob uzavření spáry, které při nedostatečném zpracování mohou mít za následek nízkou tuhost a tvarovou nestálost a také materiálovou degradaci domu.
Dnes je tato technologie vylepšená o různé konstrukční detaily, zamezující sesedání stavby – např. vlivem sesychání, přesto je tato dlouhodobá objemová změna velkým problémem zejména v souvislosti s dveřmi a okny a jejich dlouhodobou funkčností. I když tento systém nevyhovuje současným tepelně technickým normám, je jeho oblíbenost stále na vysoké úrovni.