Jak založit trávník

Aneb několik tipů a triků společnosti AROS-osiva s.r.o., o zásadách zakládání a údržbě trávníků. Příprava půdy Základem je dokonalá zahradnická příprava půdy před výsevem osiva. Z půdy odstraníme kameny a jiné nežádoucí organické zbytky.  Pozemek urovnáme tak, abychom mohli následně půdu řádně prokypřit do hloubky 100–150 mm, případně ji můžeme vylehčit středně jemným pískem.   V předseťové přípravě rovněž půdu zásobně vyhnojíme zapravením potřebných živin v podobě kvalitního trávníkového hnojiva v dávce cca 20–45g/m2 (vhodné je hnojivo AROS STARTER®). Připravený pozemek k výsevu osiva necháme cca 2–3 týdny tzv. odležet. Následně po vzejití plevelů z půdní zásoby provedeme mechanické nebo chemické odplevelení pozemku, které je vhodné ještě jednou před výsevem osiva opakovat.

Výsev osiva

Vhodný výběr travní směsi určuje vlastnosti a charakter budoucího trávníku. Proto výběr travní směsi v žádném případě nepodceňujte. Vysévat můžeme od jara až do konce října s přihlédnutím k půdně klimatickým podmínkám. Osivo vyséváme secím strojkem nebo ručně – na široko, v dávce 10–30g osiva na 1 m2, v závislosti na kvalitě přípravy půdy, druhu travní směsi a technice výsevu. Před výsevem je vhodné osivo travní směsi promíchat a rozdělit na dva stejné díly. První díl osiva vyséváme podélně a druhý díl kolmo na první. Tím docílíme rovnoměrného výsevu. Po výsevu osivo lehce zapravíme hráběmi do hloubky 2–3 mm a povrch půdy utužíme např. zahradním válcem. Zavlažujeme pravidelně v ranních a večerních hodinách až do vzejití travních rostlin. Dle zvolené travní směsi osivo vzchází za 20–35 dní.

Sečení

Sečení nově založeného trávníku provádíme při výšce cca 80–100 mm a to zásadně ostrými nástroji (kosa, srp, žací nůž). Výšku snižujeme maximálně o jednu třetinu z celkové výšky rostlin. Po třetí seči nově založený trávník můžeme začít kosit již na požadovanou výšku, dle typu trávníku a přírůstku travní hmoty v průměru jedenkrát za týden.

Výživa a hnojení

Základem dokonalého trávníku je vyrovnaná a dostatečná výživa, která ovlivňuje kvalitu travního porostu a jeho odolnost vůči zátěži, chorobám, letním a zimním stresům. Především často kosené, okrasné či zátěžové trávníky jsou na výživu velmi náročné. Potřebné množství živin stanovíme nejlépe rozborem půdy, vizuálním posouzením porostu a doporučenými dávkami hnojiv.

Společnost AROS-osiva s.r.o., nabízí »komplexní systém hnojení trávníku« v průběhu celého vegetačního roku. Trávníkové hnojivo aros starter® je určeno především pro zakládání a obnovu travních ploch v průběhu celého vegetačního období. Novinka trávníkové hnojivo aros power® slouží pro dokonalou výživu od jara až do příchodu podzimu. Podzimní výživu pro zdárné přezimování vám zajistí trávníkové hnojivo aros winter®.

NÁŠ TIP

Vyzkoušejte unikátní travní směs OBNOVA® 2 in 1 s trávníkovým hnojivem. Tato travní směs je určená pro regeneraci všech typů trávníků, které během 34 týdnů dokonale obnoví, prořídlá místa zaplní a vytvoří zátěži odolný trávník.

Více na . . . .

www.aros.cz