Televize HDR jako novinka

Asi nejdůležitější inovací u televizí pro rok 2018 je HDR technologie, která je známá především pro použití u fotografií, počítačové grafice a zpracování obrazu. Její úlohou je rozšířit reprodukci rozsahu osvětlení a tmavějších částí snímku. Díky tomu si obraz v jeho celistvosti mnohem více užijete. Barvy jsou jasnější, výraznější a obecně vše vypadá mnohem realističtěji.

U televizí tento rozdíl opravdu pocítíte, když se budete dívat na film, budete opravdu jen krůček od všeho dění. HDR technologie znamená „vysoký dynamický rozsah“, který teď moderní televize podporují. Některé druhy tohoto systému si ale tak úplně nerozumí se všemi druhy televizí od všech značek, významné společnosti, jako je Samsung, Sony, LG a další si totiž každá vybrala svůj druh HDR. Ovšem nyní už se činí potřebné kroky k tomu, aby televize rozeznal, jaký druh máte vy a automaticky se do něj přepnula. Jedná se třeba o HDR10, Dolby Vision, VP9 Profile 2, apod.

 

Zapomeňte na SDR

„Staré“ televize mají dynamický rozsah SDR, tedy standardní dynamický rozsah. Začalo se mu tak ale říkat teprve nyní, když přišel lepší HDR, aby se nějak od stávajícího systému odlišil. Technologii HDR poznáte na obrazu především v jasnosti a kontrastnosti jednotlivých barev, díky čemuž se vám nabídne jedinečná podívaná a to i na filmy, které znáte nazpaměť. I taková Pretty Woman nebo Slunce seno bude s vysokým dynamickým rozsahem vypadat lépe a téměř profesionálně.

Taková technologie jednoduše nabízí extrémně vymazlené obrazy, dokonce lepší než 3D televize. Obavy nemusíte mít ani z datového průtoku, jelikož HDR nejsou o tolik náročnější než SDR. Její průtok je přibližně větší jen o 20 – 30%. Televize s HDR technologií si určitě kupujte u ověřené značky, jelikož tyto společnosti vám zajistí spolehlivé a výkonné stroje, se kterými budete jistě spokojeni.