Toužíte po dřevostavbě? Je pro vás vhodný bungalov nebo patrový dům?

 

Rozhodli jste se, že postavíte rodinný dům a lákají vás dřevostavby? Ale stále váháte nad tím, zda zvolit přízemní nebo patrovou variantu? Přízemní domy neboli bungalovy se staly v posledních letech velmi oblíbeným typem bydlení. Ale i patrové domy mají své klady. Který tedy vybrat?

 

Bungalov pro rodinu i seniory

Bungalovy jsou rodinné domy, které disponují pouze přízemím. Neznamená to ale, že by pod střechou nemohl být žádný prostor. Záleží na tom, jakou zvolíte střechu. U sedlové vznikne spousta prostoru, který můžete využívat k ukládání věcí. Tento typ bydlení je vhodný pro malé i velké rodiny, protože jim dovoluje trávit spolu více společného času. Ideální je ovšem i pro starší osoby, které mají nějaká zdravotní omezení nebo osoby hendikapované. Můžete si nechat postavit dokonce rodinné domy na klíč, které budou vyloženě bezbariérové.

 

Všechno má ale svá pro i proti. Jaká úskalí vám může tato volba přinést? Je logické, že pro stavbu bungalovu potřebujete více místa než u patrového domu. Kromě toho, že budete potřebovat větší pozemek je také nutné zajistit, aby byl pozemek co nejvíce rovný. Samotná stavba také většinou vyjde o něco dráž než u patrového domu.

 

 

Stará dobrá klasika s patrem

Možná jste zastánci tradičního patrové domu. První dobrou zprávou je pro vás fakt, že pravděpodobně ušetříte za pozemek. Není totiž potřeba tak velká stavební parcela, jako je tomu u bungalovu. Nemusí se ani jednat o pozemek rovný, protože patrové rodinné domy se svahu umí přizpůsobit. Jako výhoda patrového domu se často uvádí nižší cena. Tento údaj je většinou pravdivý, ale záleží na použitých technologiích a materiálech. S úsporou ale můžete počítat v případě vytápění. Teplo z přízemí totiž částečně vytopí i patro.

 

Nevýhodou patrových domů můžou být schody. Pro starší osoby můžou schody znamenat nepříjemnou překážku. Jednoduché není ani stěhování. Dostat těžké a velké kusy nábytku do patra může být občas skutečný oříšek.

 

Výběr nepodceňujte!

Při výběru typu dřevostavby je tedy nutné vzít v úvahu hlavně velikost a svažitost pozemku, pořizovací náklady, ale také váš zdravotní stav. Zvažte všechny tyto aspekty a potom už stačí jen prohlédnout si projekty rodinných domů a vybrat ten nejideálnější. Váháte? Rádi vám s rozhodnutím pomůžeme.

 

Zdroj obrázků: SLADRO s.r.o.