Vybíráme nářadí – vzduchový kompresor

 

V naší široké nabídce, ve které naleznete ruční nářadí, elektrické nářadí, pneumatické nářadí, kompresory a mnoho dalšího nářadí potřebného k práci na zahradě či v domácnosti, najdete kvalitní a velmi účelné nářadí. Rádi bychom napsali něco o výběru vzduchového kompresoru a o jejich vlastnostech, které vám pomohou se v parametrech lépe zorientovat. Kompresorem se rozumí nářadí určené ke stlačování vzduchu. Vzduchový kompresor může být olejový, nebo bezolejový. Bezolejové kompresory se vyznačují nižším výkonem a jsou lépe přizpůsobeny pro lepší manipulaci s nimi. Olejové kompresory jsou ovšem mnohem spolehlivější a výkonnější. Kompresory menších rozměrů jsou pístové kompresory, větší a silné kompresory jsou šroubové.

Spotřeba vzduchu a velikost tlakové nádoby

Důležitým údajem při výběru vzduchového kompresoru je spotřeba vzduchu a také velikost tlakové nádoby. Žádané jsou především kompresory s tlakovou nádobou okolo 24 až 50 litrů. Kompresor je třeba umístit na místě, kde je sucho a kde se nebude zbytečně přehřívat vlivem dopadajících slunečních paprsků. Místnost by měla být také temperovaná.

Zvolte takový druh, aby nejlépe vyhovoval vašim požadavkům

Na trhu jsou k dostání dva druhy kompresorů. Pístový a šroubový. Pístové kompresory jsou skladnější a přenosné. Bývají vybaveny kolečky a madly pro jejich snadnou přepravu. Pístové kompresory jsou k dostání olejové a bezolejové. Šroubové kompresory jsou větších rozměrů a mají obvykle vyšší výkon. Olejový kompresor potřebuje ke svému provozu olejovou nádrž, která maže zařízení a zajišťuje hladký chod. Při nedostatku oleje by se takový kompresor mohl zadřít a při jeho nadbytku zase zanést. Bezolejové pístové kompresory se využívají v případě, že se poháněné zařízení nesmí dostat do styku s olejem. Bezolejový kompresor se využívá například pro stříkání technikou airbrush. V porovnání s olejovým kompresorem mívá bezolejový kompresor kratší životnost.

Pro domácí použití i do dílen

Kompresory se již dlouhá léta uplatňují pro domácí použití do dílen pro hobby využití i v dílnách a řemeslných provozech pro profi použití. Dbejte na výkon, aby kompresor stačil na účely, na které ho budete využívat, na jeho hlučnost a objem nádoby a v neposlední řadě na bezpečnostní pokyny. Dobrým zacházením zajistíte nářadí co nejdelší životnost a správný chod. Neprovádějte proto žádné neodborné úpravy a pokud si nevíte rady, pečlivě pročtěte návod, případně kontaktujte svého prodejce. Každé nářadí má svá specifika a je dobré vědět, jaký požadujete výkon, případně hlučnost – kde bude nářadí umístěno a jak často bude docházek k intenzivním odběrům vzduchu.