Vertikální žaluzie – dlouhodobá elegance

 

Vertikální žaluzie se v počátcích díky svým praktickým vlastnostem používaly v kancelářích a komerčních prostorech, ale rychle se rozšířily také do domácností, kde se postupem času staly nepostradatelným doplňkem. Oblíbené jsou pro svoji nenápadnou eleganci, snadnou údržbu, jednoduchou a kvalitní konstrukci, množství druhů látek v mnoha barevných variacích a také příznivou cenu.

Vertikální žaluzie se skvěle hodí k zastínění větších oken nebo celých stěn.
Také se dají využít jako zajímavé řešení k přehrazení místnosti. Vytvoří tak mobilní stěnu, která může být podle potřeby otevřena, zavřena, mírně odhrnuta, nebo zcela stažena.

 

Na co myslet před pořízením

Při rozhodování o pořízení vertikální žaluzie byste měli vzít v úvahu velikost prostoru, kam ji budete instalovat. Při použití žaluzie přes celou stěnu se délka pokoje může zmenšit i o 20 cm. Jednotlivé lamely jsou totiž široké 13 cm (v užším provedení 9 cm) a musí být od stěny dostatečně odsazeny, aby se mohly bezproblémově otáčet, aniž by jim v tom cokoli bránilo. Instalace žaluzie přes celou stěnu je jistě pohledné řešení, ale samozřejmě si za to musíte připlatit, cena žaluzie je počítána podle plochy, kterou zabírá.

Instalace do okenního výklenku určitě také nabízí zajímavé řešení. I zde ovšem musíte být obezřetní. Mezi horní hranou okenního křídla a stropem výklenku musí být prostor o výšce alespoň 5 cm. Jinak by horní profil žaluzie bránil v otevření okna.
A v neposlední řadě je nutno počítat s balem shrnutých lamel žaluzie. Tento bal má po shrnutí žaluzie až 12% z její celkové šířky (při použití lamel 9 cm je to ještě více). Tento shrnutý bal pak může bránit např. úplnému otevření okna či dveří.

 

Lamely vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie je založena chytrém systému lamel svisle (vertikálně) zavěšených na horním hliníkovém profilu. Tyto lamely je možno podle potřeby otáčet a regulovat přístup světla nebo zajistit soukromí v místnosti. Lamely lze také stahovat či zatahovat. Při libovolném stažení jimi stále můžete otáčet. Lamely jsou v základní vyráběny ze syntetického polyesteru, přírodní bavlny, skelné vaty (nehořlavé) nebo z PVC.

Také jsou látkové lamely dodávány se speciální hliníkovou vrstvou, která účinně zvyšuje termoizolační vlastnosti žaluzie a zatemnění místnosti. Materiály použité pro lamely vertikální žaluzie jsou dobře udržovatelné a omyvatelné. Nemusíte se tedy bát, že se z nich časem stane lapač prachu. Látky lamel jsou vyráběny v mnoha vzorech a jejich barevných kombinacích. Můžete zvolit od prostých po extravagantní.

 

Ovládání – důmyslné a praktické

Systém ovládání vertikální žaluzie je jednoduchý a praktický. Provázek se závažím na konci slouží ke stažení nebo zatažení lamel žaluzie. Řetízek slouží k naklápění lamel.
Podle potřeby je možné vybrat různé varianty stahování žaluzie a přizpůsobit tak lépe žaluzii interiéru. Stahoval žaluzii lze směrem k ovládání ne směrem od něj. Nebo může být žaluzie stahována od středu ke stranám. Nebo od konců směrem ke středu. Záleží na vás a interiéru jaký typ stahování je ten nejvhodnější.

 

Jaké zvolit žaluzie?

Vždy záleží především na výrobci oken. Sice můžete zakoupit univerzální stínící techniku, ta však nemusí přesně sedět nebo se u ní mohou za chvíli projevit konstrukční nedostatky, protože nebyla dělána pro konkrétní tip okna. Pokud máte například okna od firmy Velux, tak byste měli zvolit také žaluzie Velux. To platí i pro střešní okna Roto nebo Fakro.