VYBÍRÁME ÚPLNĚ NOVÉ TOPENÍ: PODLAHOVÉ, NEBO RADIÁTORY?

Pakliže právě stojíte před rozhodnutím, která z možností bude pro dokonalé teplo vašeho domova ta nejlepší, podívejte se s námi na výhody a také nevýhody pro i proti obou řešení.

 

BĚŽNÝ ZPÚSOB VYTÁPĚNÍ

Nejznámější a stále nejrozšířenější formou vytápění je ústřední topení s radiátory. Hodí se do všech obytných domů, a to jak tradičních, tak i těch moderních. V dnešní době se navíc nemusíte spoléhat na jejich nejznámější podobu mohutného tělesa s masivními žebry či topného žebříku. Na trhu je k dostání opravdu pestrá paleta rozličných a originálních tvarů, materiálů i barev, které se mohou stát zajímavým designovým prvkem místnosti, přitom vlastně vůbec nevypadají jako topná tělesa. I když pro vyhřívání celého domu však pouze radiátory nejsou za všech okolností ideální. Vzhledem k tomu, že teplý vzduch v souladu s fyzikálními zákony stoupá nahoru, je důležité si uvědomit, že radiátory vyhřívají místnost odshora. Teplotní rozdíly (na podlaze a u stropu) se díky tomu můžou pohybovat v limitním rozmezí 5 až 8°C. Jinými slovy: zatímco na nohy je nám chladno , u stropu může být horko skoro k nevydržení. Radiátory jsou nicméně vhodné pro ložnice, kde si lidé rádi regulují teplo sami a nechtějí plýtvat teplem během dne, kdy tyto místnosti bývají zcela nevyužité. Topná tělesa alespoň v podobě oblíbených žebříků, oceníte také v koupelnách. Odborníci doporučují do koupelen podlahové topení, ale neměla by zde chybět ani už zmíněná koupelnová otopná tělesa pro přechodná období a sušení vašich ručníků.

 

TEPLOUČKO PŘÍMO OD VAŠÍ PODLAHY

Podstatně nižší teplotní rozdíly nabízí zajímavá  varianta podlahového vytápění, které vyhřívá místnost zespoda a nevysušuje v ní tolik vzduch. Podlahové topení navíc pracuje většinou s nižšími teplotami a šetří místo pro nábytek,pro který tím pádem nemusíme brát v interiéru ohled na trubky a topná tělesa. Při správném návrhu a správně nastavené regulaci, je podlahové vytápění opravdu komfortním a moderním řešením. Ale je tady potřeba vzít v úvahu, že reakční doba podlahového topení je poněkud pomalejší. Vytopit místnost bude nějakou dobu samozřejmě trvat, a stejně tak si budete muset chvilku počkat, než se zase ochladí. Na rozdíl od klasických radiátorů, u kterých termostatická hlavice dokáže teplo rychle stáhnout, podlahové vytápění si s okamžitým utlumením výkonu neporadí. Tento fakt může být nežádoucí zejména v prosluněných místnostech s většími okny, které venkovní teplo přirozeně propouštějí. Do dětských pokojů, kde hrozí riziko poranění dětí je nicméně podlahové topení skvělou volbou. Platí to také o předsíních a obývacích pokojích, kde nám většinu podlahy nezabírá nábytek jako je tomu například v ložnici s velkými postelemi.

 

SKVĚLÁ KOMBINACE OBOU TOPENÍ?

Jak už bylo naznačeno, vytápět celý dům pouze radiátory či podlahovým topením, není vždy ideální řešení a zpravidla budete muset přistoupit na nějakékompromisy.Prostornější pokoj se zabudovaným topením v podlaze, bez topných těles, se vám může zdát ideální do chvíle, než se vrátíte z lyžování a nebudete si mít na čem usušit promočené věci, nebo si prostě jen rychle zahřát zmrzlé ruce. Vypadá to na zdánlivě bezvýznamné maličkosti, ale v každodenním životě celé vaší rodiny mohou hrát podstatnou roli. Optimálním řešením je proto výhodná kombinace radiátorů a podlahového topení. Kombinace je vhodná především pro ty, kteří teprve stavbu domu plánují a chtějí využít výhod obou řešení , přitom zároveň potlačit jejich nedostatky. Pokud vás ale už teď vyděsila představa složitého technického procesu při kombinaci dvou topných okruhů, stejně tak jako rizika spojená s instalací z jednotlivých komponentů, jsou vaše obavy naprosto zbytečné. Na trh přichází dvouokruhová sestava KOMBIMIX společnosti MEIBES, která poskytuje kompaktní řešení v podobě integrace dvou topných okruhů do jednoho chytrého celku.

 

DVA A PŘITOM STÁLE JEDEN ZPÚSOB

Dvouokruhová kompaktní sestava poskytuje v jednom produktu vše, co bylo při kombinaci podlahovky a radiátorů doposud nutné řešit sestavením z jednotlivých částí. Kromě samotné kompaktnosti celého systému, představuje KOMBIMIX mnohem nižší technickou, časovou a i finanční náročnost. Minimální nároky si produkt klade rovněž na prostor, což jistě ocení zejména majitelé všech rodinných domů s malou technickou místností. Výrobci nezapomněli ani na inteligentní design s krytem, který zaručuje kvalitní izolaci a omezuje možnost neoprávněné manipulace. Kombimix umožňuje nastavení optimální teploty a bez problémů si poradí s vyváženou regulací obou separátních zón. Systém je vhodný pro plynové kotle, elektrokotle, kotle na tuhá paliva a tepelná čerpadla. Pomocí přídavného okruhu je možné KOMBIMIX rozšířit a propojit s akumulačním zásobníkem. Velkou výhodou je bezesporu také fakt, že jde o produkt z tzv. „jedné kuchyně“, která zaručuje nejen záruku, ale také technickou podporu jednoho dodavatele, který garantuje, že výrobek obsahuje všechny náležité a nezbytné komponenty navržené s ohledem na dané zapojení systému. Díky tomu se také vyloučí riziko nesprávné

instalace. Snižuje se také nebezpečí nesprávné regulace,která bývá především u podlahového vytápění častým důvodem zdravotních komplikací – otoky nohou, bolesti hlavy apod. Viníkem bývají příliš vysoce nastavené teploty již při na počátku instalace.

 

KOMBIMIX GARANTUJE OPTIMÁLNÍ REGULACI BEZ PŘETOPENÍ. Sestava je k dostání přímo u společnosti MEIBES www.meibes.cz, nebo v sítích odborných velkoobchodů.