Zahradní nábytek dokáže oživit zahradu

Pokud máte novou zahradu nebo jen chcete oživit tu starou, zahradní nábytek bude Vaším nejlepším pomocníkem. Dokáže prostor oživit, udělat ho praktičtějším, a navrch ještě dobře vypadá. Zahrnuje zahradní stoly, židle, lavice a lehátka.

 

Zahradní sestavy

Podle stylu Vaší zahrady a Vašeho vkusu je vhodné si nejdříve vybrat materiál. Mezi nejčastější materiály patří hliník, eukalyptové dřevo, teak, ratan či třeba tahokov. Závisí také na tom, kolik času chcete věnovat údržbě Vašeho nábytku. Dřevo je samozřejmě těžší na údržbu než třeba takový tahokov. Váš zahradní set si můžete sestavit podle svých nejbláznivějších představ. Nabídka zahradních židlí i stolků je nepřeberná, od těch nejmenší až po jídelní stoly. A nebudeme si lhát, posezení na zahradě při kávě či obědu, je přímo definice relaxace.

 

Zahradní stoly

Cena zahradních stolů se pohybuje zhruba od 500 Kč za malý skládací stolek, až po velké, designově zpracované jídelní stoly okolo 12 000 Kč. Velikost stolu závisí na účelu a na počtu lidí, pro které je určen, od malých až po velké stoly, nabídka je nepřeberná. Dávejte si pozor na velikost stolu, aby pro Vás byl dostatečně pohodlný. Nikdo nechce sedět u stolu nahuštěn tak, že se mu pod něj nevejdou pomalu ani nohy. Dalším prvkem je tvar stolu. Obdélníkové, oválné a čtvercové stoly budou nejpraktičtější pro jezení, kulatější stoly zase pro pouhé posezení. Materiál stolu ovlivňuje design, ale často i praktičnost. Ratan, hliník, švédská borovice, kov, sklo, akácie, plast nebo Meranti, což je velice kvalitní, tvrdé a trvanlivé dřevo, všechny tyto materiály jsou v nabídce, záleží už jen na Vás, jaký si vyberete.

 

Zahradní židle a křesla

Nejčastěji jsou židle i křesla vyrobena z kovu, jako je například hliník, slitina nebo ocel. Je to praktický materiál, který vydrží velmi dlouho a vyžaduje minimální údržbu. Pozor však dávejte na to, že na slunci se kovové židle stanou velmi až nepříjemně vyhřátými, v zimě zase budou studené. Plasové židle mají zpravidla horší design, ale to samozřejmě záleží na Vašich preferencích. Jsou velmi praktické, lehko omyvatelné, ale na bohužel méně nestabilní. Židle a křesílka vyrobené ze dřeva mají velmi estetický vzhled, který se nebije s prostředím zahrady a krásně tam zapadá. Jsou stabilní, avšak potřebují více údržby. Exotické dřevo, jako je například Meranti nebo eukalyptus, je dobré napustit speciálním olejem, díky kterému se zvýrazní textura dřeva. Tento proces je vhodné dělat vždy před začátkem léta. Dřevo jako je borovice či smrk, by mělo být ošetřeno tenkovrstvou lazurou, která dřeva bude chránit a také podpoří jeho texturu. Židle i křesla se pohybují v cenové relaci od 500 Kč po 5 000 Kč. Všímejte si rozměrů židličky či křesla, aby se Vám vešly, kam mají. Pokud kupujete židle ke stolu, radši pořádně zkontrolujte výšku sedadla židle a výšku stolu, aby se dala zasunout.

 

Zahradní pohovky a lavice

Značky jako Rojaplast, Fieldmann, Hecht či lavice z Mountfieldu Vám zajistí pohodlné posezení na zahradě. Výhoda lavic je jejich praktičnost, stabilita a velikost. Jestliže upřednostňujete pohodlí před praktičností, budou pro Vás zahradní pohovky tím pravým. Jsou vyrobené z takových materiálů, aby byly maximálně příjemné na posezení stejně jako pohovka doma. Jejich cena se pohybuje okolo 5 000 Kč. Ideální je umístění pod přístřeškem, aby se zamezilo vnějším vlivům na pohovku, jako je třeba déšť či sníh. To ji samozřejmě může poškodit a zdeformovat její vzhled. Lavice jsou naopak velmi praktické. Jejich cena začíná už na 1 000 Kč a můžou být ve spoustě různých designů. Detaily na opěrátku či samotný materiál napomáhají lichotivému vzhledu v zahradě.

 

Lehátka

Lehátko se vyplatí, zejména pokud se rádi opalujete nebo rádi relaxujete venku. Zhruba od 400 Kč za plážové lehátko po 8 000 Kč se pohybuje jejich cena. Mají většinou nějakou konstrukci ze dřeva nebo z kovu, na které je umístěn výplet či tkanina, nebo jsou celodřevěná. Podle Vašich preferencí si můžete vybrat lehátka polohovatelná anebo taková, která polohovat nejdou. Samozřejmě se to promítne potom i v ceně.

 

Doplňky

Od obalů na nábytek, přes houpací sítě, polstry, až po dřevěné květináče, slunečníky, toto příslušenství má za úkol učinit Váš pobyt na zahradě opravdu co nejpříjemnějším. Kvůli zachování tepla i ve chladnějším počasí, lze koupit tepelné zářiče. Pro Vaše děti existuje samostatný dětský nábytek nebo samozřejmě trampolína. Na ochranu od sluníčka lze koupit markýzy či slunečníky. Zahradní houpačky nebo houpací sítě jsou velmi pohodlné a ideální pro relaxaci. Abyste Vaší zahradní soupravu učinili co nejpříjemnější, můžete dokoupit potahy na nábytek, polstry nebo polštáře. A nakonec, na ochranu proti nepříjemnému hmyzu, si můžete koupit elektrický lapač hmyzu. Díky dnešní obrovské nabídce si můžete zařídit doopravdy zahradu Vašich snů.