3 důležité činnosti pro dokonalý vzhled trávníku

 

Dokonalý vzhled trávníku u rodinných domů nebo chalup rozhodně není dílem náhody. Jedná se o výsledek systematické a pravidelné péče o travnatý porost a důkladnou údržbu. Sečení trávníku je nutností a automatickou činností stejně tak, jako by mělo být i jeho pravidelné zavlažování. Jen sečení, zavlažování a odstraňování listí ale pro perfektní vzhled nestačí. V dnešním článku si představíme 3 kroky údržby, které jsou pro elegantní vzhled trávníku velmi důležité. Všechny 3 kroky lze provádět vlastními silami, nebo si najmout specializované firmy pro ještě lepší výsledky.

 

Vertikulace trávníku – provzdušnění

Proces vertikulace trávníku neboli provzdušnění, je u českých zahrad už poměrně rozšířen. Mechy, odumřelé rostliny, plevele a zbytky posečené trávy vytváří na ploše trávníků neprostupný porost. Zadržují vlhkost, která dále neputuje do zeminy. Zem vysychá a s vlhkostí jsou zadržovány i potřebné živiny pro správný růst trávníku. V místě největší koncentrace těchto porostů může mít trávník jinou barvu. Pomocí vertikulátorů se provádí jemné zářezy do vrchní plochy trávníku, které rozdělí porost a umožní rovnoměrný přístup živinám. Proces by měl být prováděn alespoň 1x za 2 měsíce. Vertikulátory pro domácí využití mohou stát i 10 000 Kč. Nebo si můžete pozvat profesionály s odbornou technikou.

 

Aerifikace trávníku

Zatímco vertikulace trávníku nařízne a provzdušní vrchní plochu travnatého porostu, aerifikace trávníku je druhem hloubkové úpravy. Při tomto procesu dochází k propichování trávníku hloubkovými vpichy, alespoň 10 cm. Trávník může být propichován plnými nebo dutými hroty. V případě plných hrotů postačí klasické vidle. U dutých hrotů se po místě vpichu vyplní zemina křemičitým pískem nebo živinami. Odborné formy opět mohou celý proces usnadnit pomocí profesionální techniky. Propichování velké plochy zahrady vidlemi by bylo zdlouhavé a náročné.

 

Hnojení trávníku

Aby byl travní porost v perfektním stavu, potřebuje i kvalitní hnojení. Voda v sobě nemá dostatečné množství živin a minerálů. V tomto případě doporučujeme obrátit se na profesionály. Volba správného hnojiva závisí na několika aspektech, jako je druh trávníku, podklad, klimatické podmínky, nadmořská výška, zátěž porostu a další. Bez potřebných zkušeností a znalostí odhadnete správný způsob hnojení trávníku jen velmi složitě.

 

Pokud chcete při péči o trávník spolupracovat s profesionály, jednou z nejzkušenějších firem je společnost Zahradu Bula na www.zahrady-bula.cz.