5 faktů o dřevostavbách, které možná vůbec netušíte

Rozhodujete se mezi bydlením ve zděném domě a dřevostavbou? Obojí má své výhody i nedostatky, ale měli byste vědět, že mnohé informace, které se ohledně domů ze dřeva tradují, jsou ve skutečnosti úplně jinak. A protože jde stále o poměrně neprobádanou oblast, rozhodli jsme se vám zprostředkovat informace, které by mohly vaše rozhodnutí významně ovlivnit. V ČR sice dřevostaveb přibývá, ale mnoho lidí je stále považuje za nepříliš kvalitní řešení.

 

1) Životnost může být velmi dlouhá

Dřevostavba určitě nevydrží déle než čtvrt století… Pokud si něco takového myslíte, překvapí vás, dřevo je z hlediska životnosti srovnatelné s ostatními stavebními materiály. V případě správné údržby se může dřevostavba těšit perfektní kondici i za 90 let.

 

2) Červotoči a houby si na ní nesmlsnou

Škůdci sice dřevo milují, ale při dodržení všech technologických postupů a již zmíněné údržbě žádná katastrofa tohoto druhu nehrozí.

 

3) Požár dřevostavbě nehrozí

Když je něco ze dřeva, zákonitě to musí rychle hořet… Mnoho lidí se bojí, že dřevostavba podlehne požáru rychlostí světla – ve skutečnosti hoří relativně pomalu (díky protipožárnímu nátěru, kterým jsou opatřeny konstrukční vrstvy) a předvídatelně. Pro zajímavost: odolnost dřevostavby je vyšší než požární odolnost oceli, která se deformuje a kroutí.

Samozřejmě to neznamená, že by oheň nemohl dřevostavbu zničit, a že si není od věci sjednat pojištění online. V žádném případě však není důvod ke zbytečným obavám.

 

4) Pojištění dřevostavby není dražší

Zaslechli jste, že pojistit dřevostavbu není levná záležitost? Není to pravda. Pojištění dřevostavby vás vyjde stejně jako majetkové pojištění zděného domu. Minimálně v případě balíčku Bezpečný Domov Plus od ERGO pojišťovny.

 

5) Dřevostavba není náročná na údržbu

Ačkoliv dům ze dřeva evokuje představu velmi náročné údržby, v praxi záleží na použitých materiálech. Vždyť vnější fasáda nemusí být ze dřeva, ale třeba z téměř bezúdržbového hliníku.