Co je konsolidace a k čemu slouží?

Konsolidace je sloučení několika úvěrů do jednoho za výhodnějších podmínek. Výhodná je v tom, že díky ní můžete měsíčně ušetřit i poměrně vysoké částky, zvlášť, pokud máte úvěrů několik.

Peníze k životu potřebujeme a bez nich to bohužel nejde. Někdy se životní situace sejde tak, že splácíme úvěr třeba na vybavení bytu nebo pořízení auta, máme přečerpaný kontokorent a splácíme dluh na kreditní kartě. Na každém takovém úvěru běží úroky a ne vždy úplně výhodné. Pak může být dobrým řešením právě konsolidace půjček, která všechny tyto půjčky sloučí do jedné, nové. Ta může mít nižší splátku než byl součet všech předchozích a také zajímavější úroky a můžete tak díky ní měsíčně ušetřit.

Není problém ani to, pokud máte úvěry u různých věřitelů, tedy když auto splácíte jedné společnosti, kreditní kartu druhé a půjčku máte třeba u své banky. Nová půjčka může být mnohem výhodnější a tak se vyplatí se informovat na možnosti. U své banky se můžete cítit zaskočeni množstvím požadovaných dokladů a výpisů a také zdlouhavým jednáním. Druhá možnost je nebankovní půjčka, která je na vyřízení rychlejší a není k ní potřeba tolik papírování.

Pokud se rozhodnete pro konsolidaci svých půjček formou nebankovní půjčky, vybírejte s rozmyslem, abyste nenarazili na podvodníky. I když nové zákony zpřísnily pravidla pro poskytování úvěrů, je dobré se mít na pozoru. Nejprve si ověřte, zda vybraný poskytovatel půjček má licenci ČNB nebo si o ni zažádal, tuto informaci najdete na webových stránkách ČNB  je zárukou seriózního jednání. Také prezentace celé společnosti, tedy webové stránky nebo profil na sociální síti by měly na první pohled vypadat profesionálně a aktuálně. V neposlední řadě si ověřte, zda se ve smluvě o půjčce neschovávají různé hvězdičky, dodatky miniaturním písmem nebo jiné informace.

Konsolidace půjček se seriozním partnerem v podobě ověřené úvěrové společnosti vám může přinést nejen uspořené peníze, ale také klidnější spaní a možnost lépe vyřešit svou finanční situaci.