Chcete si sjednat hypotéku na dům? Jak vybrat vhodnou banku

Uvažujete i vy o koupi svého vysněného rodinného domu? Pokud jste nevyhráli v loterii nebo vám na účtu nezahálí tučné dědictví pro pratetičce z Ameriky, bez hypotéky se docela jistě neobejdete. Poradíme vám, jak vybrat vhodnou banku a na co dalšího si dát pozor.

Ze všeho nejdřív si zjistěte, jestli splňujete všechny podmínky pro získání hypotéky. Platí tu minimální i maximální věk (18-70let) a výše měsíčního příjmu, od které se odvíjí výše úvěru, na kterou chcete dosáhnout. Základní orientaci si můžete udělat díky on-line dostupným hypotékovým kalkulačkám jednotlivých bank.

Nejdůležitějším bodem celého procesu je výběr té správné banky. Při rozhodování se zaměřte především na výši úroků, ale nezapomeňte také na další služby vztahující se k hypotéce. Dnes už naštěstí není nutné strávit hodiny a hodiny nad nezbytným papírováním. Existují speciální srovnávací portály, které vše potřebné již zjistily za vás. Za všechny jmenujme třeba oblíbený portál půjčka.co.

 

Doba splatnosti i délka fixace aneb vybíráme hypotéku

Hypotéka na rodinný dům by neměla váš rodinný rozpočet napnout úplně do maxima. Musíte si tedy stanovit takové podmínky, aby vám zbyly i nějaké ty rezervy pro případ nouze. Zamyslete se nad dobou splatnosti – čím kratší bude, tím vyšší splátky vás budou čekat. Nechte si zadní vrátka a hledejte produkty, které se vám v tomto důležitém bodě flexibilně přizpůsobí. Kdykoli si tedy splátku hypotéky můžete prodloužit.

Délka fixace hypotéky vám zase garantuje konstantní úrokovou sazbu během určité období. Na jejím konci zároveň můžete splatit hypotéku předčasně zcela bez sankcí. O kratší délce fixace se tedy vyplatí uvažovat v případě, že očekáváte v nejbližší době nějakou finanční injekci, jinak spíše doporučujeme sáhnout po dlouhodobějších úvěrech s výhodnějšími podmínkami a menší porcí starostí.

Náš tip: hypotéka na pozemek se obvykle řídí stejnými pravidly jako hypotéka na rodinný dům. Nesmíte však zapomínat na nutnost pojištění kupovaného pozemku. U některých bank to může znamenat výrazné zdražení celého produktu. Pozorně si tedy pročtěte podmínky nechte si spočítat konečnou cenu splátky včetně veškerých služeb!