Difúzně otevřené systémy dřevostaveb James Hardie

Obvodové konstrukce dřevostaveb musí současně splňovat všechny klíčové stavebně technické požadavky: mechanickou odolnost a stabilitu (1), požární bezpečnost (2), hygienu, ochrana zdraví a životního prostředí (3), bezpečnost při užívání (4), ochranu proti hluku (5) a úsporu energie a tepelnou ochranu (6). Společnost James Hardie Europe (JHE) má nyní v nabídce dvě nové difúzně otevřené obvodové konstrukce, které jsou certifikovány na všechny výše uvedené požadavky.

Základem obou konstrukcí jsou vláknocementové fasádní obklady James Hardie®, doplněné o sádrovláknité desky fermacell® a parobrzdné desky fermacell® Vapor. U prvního typu jsou použity fasádní desky HardiePlank®, u druhého pak velkoformátové vláknocementové panely HardiePanel®.

p1

Fasádní desky HardiePlank® nabízí spojení přírodní krásy dřeva s trvanlivostí a bezúdržbovostí vláknocementu James Hardie®. Rozměry těchto obkladů jsou 3 600 × 180 × 8 mm a montovat se dají vodorovně nebo svisle. Velkoformátové vláknocementové panely HardiePanel® jsou větší, jejich rozměry jsou 3 050 × 1 220 × 8 mm. Tyto obklady jsou bezúdržbové, mimořádně stabilní a odolné vůči nárazům, nesmršťují se, nebobtnají a netvoří se v nich trhliny, a to ani tehdy, když jsou mnoho let vystaveny extrémním klimatickým podmínkám. Navíc jsou velmi rezistentní vůči napadení řasami a houbami. Vlhkost a mráz, jakož i velké horko mají malou šanci, stejně jako hmyz nebo škůdci. Oba typy, tj. obkladové desky i panely, navíc vyhovují požadavkům třídy reakce na oheň A2-s1, d0 a jsou nehořlavé. Takto obložené fasádní plochy jsou požárně uzavřené a vyřeší i problémy s malými odstupovými vzdálenostmi (např. k sousedovi). Dostanete je v různých strukturách, stejně jako v bezpočtu barev včetně tmavých odstínů, které se v klasickém kontaktním zateplovacím systému nedají kvůli přehřívání realizovat. Jejich předností je navíc velmi jednoduchá montáž a 15letá záruka. Součástí servisu je kromě dodávky obkladového materiálu i příslušenství, potřebné k rychlé a snadné aplikaci fasádních desek a panelů.

p2

Dipl.-Ing.(FH) Jaroslav Benák, vedoucí technického oddělení JHE o.s. Praha, k tomu říká: „Mechanickou odolnost a stabilitu dle ČSN EN 1995-1-1 řešíme konstrukčními sádrovláknitými deskami fermacell®. K návrhu smykové pevnosti opláštění může projektant spolu se statikem využít naše návrhové tabulky fermacell®. Ty obsahují různé varianty tloušťky opláštění, druhů a osových vzdáleností upevňovacích prostředků a druhů deskových materiálů (SVD / CVD). Naše řešení představuje požárně uzavřený systém, požární odolnost je u tohoto systému odzkoušena dle EN norem a konstrukce vykazují požární odolnost REI 45 DP3 / REW 45DP / REI 15 DP2 / REW 15 DP2. Podle EN norem je zkoušena také ochrana proti hluku (vzduchová neprůzvučnost).“

Základním pilířem a „srdcem“ konstrukce je parobrzdná deska fermacell® Vapor tl. 12,5 nebo 15 mm, která má hodnotu sd 3,1 – 4,5 m (v závislosti na instalaci). Z interiérové strany je na předsazené stěně instalovaná sádrovláknitá deska fermacell® tl. 12,5 mm. Ta umožnuje konzolová zatížení na hmoždinku až do hmotnosti 100 kg/12,5 mm deska. Součástí konstrukce je i vodorovný dřevěný rošt 40 x 60 mm, který dovoluje vedení instalací. Na dřevěných KVH hranolech je instalovaná již zmiňovaná parobrzdná deska fermacell® Vapor. Výhodou tohoto řešení je kromě jiného i jednoduchá instalace v jednom pracovním kroku. Nosnou konstrukci tvoří KVH hranoly 60 x 140 mm a izolační materiál, tím může být skelná nebo minerální izolace, dřevovláknitá izolace, ovčí vlna a další.

Z exteriérové strany je kvůli splnění požárních předpisů (požárně uzavřená plocha) instalovaná sádrovláknitá deska fermacell tl. 12,5 nebo 15 mm (dle statických požadavků). Následně je montovaný křížový systém latí s izolačním systémem + fasádní folie. Vrchní exteriérovou vrstvu tvoří vláknocementové fasádní obklady James Hardie®.

Difúzně otevřený systém James Hardie představuje odzkoušený a certifikovaný systém, jehož deskové materiály jsou trvale skladem. Předností je i jednoduché rychlé zpracování a systémové příslušenství. Takto řešenou fasádu je navíc možné montovat i za nízkých teplot.