Foukaná izolace umí pomáhat i v létě

Když se řekne izolace, většinu z nás jako první napadne spojení s teplem a ochranou tepla. Izolujeme dům, aby v něm nebyla zima a izolujeme okna, aby neprofukovala. Izolace ale může pomoci i od tepla.

Nesmělé jaro a příjemné teploty brzy vystřídá tropické léto. Už jsme si zvykli, že se teploty denně dostávají ke třicítce a i u nás je horko jako u moře. Dny tak můžeme trávit na terase či zahradě a užívat si sluníčka, doma však chceme k odpočinku příjemnou teplotu a ne přehřáté místnosti, ve kterých se skoro nedá dýchat. Zvlášť u těch podkrovních to ale může být problém, protože přes střechu se teplo dostane do pokojů a nejde vyvětrat ani v noci. Stropy místností pod střechou totiž izolaci často nemají nebo je již ve špatném stavu a často je tak nic nechrání před teplem slunečních paprsků a tropických teplot. Foukaná minerální izolace pomůže strop izolovat, udržet v podkroví příjemnou teplotu a zamezit přehřátí.

Izolace tak lze využít i k ochraně před nežádoucím teplem, abychom si v domě udrželi v létě chladno. Funguje ale i v zimě, kdy naopak plní onu funkci udržení tepla, tedy zabraňuje únikům tepla pryč z domu. K těm dochází nejčastěji právě nechráněným stropem, neboť teplý vzduch stoupá vzhůru a bez překážek pokračuje a opustí dům. My tak musíme více topit a tak vynakládat více a více prostředků a financí na zajištění tepla v domě a na konci topné sezóny se děsíme faktury za teplo. Foukaná minerální izolace zabrání těmto únikům tepla a dokáže tak ušetřit až třetinu nákladů.

Minerální vlna, která se používá jako izolant, je na potřebné místo dovedena hadicí vedoucí ze zásobníku na nákladním autě a, jak už název napovídá, k její aplikaci se používá technologie foukání. Ta má výhodu, že je rychlá a čistá, nezanechává tak nepořádek a je hotová během několika hodin. Izolační materiál se nafouká na určenou plochu, kde vytvoří souvislou vrstvu bez tepelných mostů a ihned začíná fungovat. Dalo by se vzpomenout na ono známé pořekadlo o dvou mouchách jednou ranou. V létě zabrání přehřívání a v zimě udrží teplo a ušetří nám tak náklady za vytápění.