Graffiti vandal ničí památky i pohledový beton

Naše úklidová firma  A SERVIS LIPKA, s.r.o. zabývá mytím, čištěním a leštěním oken, výloh a všech prosklených ploch v Praze.  U oken se také specializuje na hydrofobní impregnaci oken. Hloubkově také čistí koberce strojovou metodou.

  

Dále čistí fasády a provádí odstranění plísní, mechů, sporů ze zateplených domů a aplikuje nátěr proti plísním LSG. V poslední době  také zaznamenala velký zájem o odstranění graffiti spolu s nanesením antigraffiti ochrany.

 

Skutečným problémem lze nazvat vytvoření graffiti na přírodních materiálech, jako jsou mramor, pískovec, kamenné a břidlicové obklady atd.

 

Nejbolestivějším případem posprejování je také graffiti na pohledovém betonu, který dnes moderní architektura tak ráda kombinuje s kovem a se sklem. Pokud není na těchto materiálech nanesený antigraffiti nátěr, který zamezí tomu, aby barva pronikla hluboko do struktury materiálu, dochází zde k nenapravitelné škodě.

 

Odstranit graffiti zde nejde provést na 100 % a tento materiál nejde bohužel opravit ani žádným jiným způsobem, než drahou krystalizací nebo zamalováním silikonovou barvou, přičemž ale dochází ke ztrátě přírodního vzhledu. Krystalizace mramoru a hloubkové pískování jsou příliš drahé metody.  Jiné sofistikované metody jako je revitalizace kamene a přírodních materiálů bývají podobně nákladné.

 

 

Z našich zkušeností většinou majitelé volí výměnu obkladových desek z přírodních materiálů, ze kterých bohužel graffiti nelze odstranit úplně. Asi největším problémem, který se nedá vyřešit výměnou segmentů, je posprejování pohledového betonu. Pokud zde není aplikována antigraffiti ochrana a sprejer tento pohledový beton zničí svým graffiti, je škoda neodstranitelná a nedá se nijak napravit. Jediná možnost je přetřít beton silikonovou barvou. V tomto případě, ale beton ztrácí nejen svůj přírodní vzhled, ale také i požadovanou syrovost.