Zbavte se kovových zárubní, obalte je dřevem

Dřevo je překrásný přírodní materiál, který vytváří pocit domova. V dřívějších dobách se na to ovšem tolik nehledělo a mnohé prvky se vyráběly z kovu a dalších studených, ne tolik příjemných materiálů. Dokonalým příkladem jsou zárubně dveří. Možná i vy máte doma nevzhledná kovová futra.

Dnes je běžnou praxí, že když si pořizujete dveře, koupíte si i zárubně ve stejném dekoru. Kdo však má ještě stará kovová futra, stojí před problémem. Má cenu je nahrazovat?

 

Bourání a nepořádku se vyvarujete se systémem OKZ

OKZ neboli obklad kovové zárubně. Tohle chytré řešení si pořizuje drtivá většina lidí, kteří už nejsou spokojeni se svými kovovými futry. Nemusí nic bourat, čímž si doma ušetří spoustu nepořádku a také uspoří hromadu času. Prostě jen obloží stávající kovové zárubně. Že se pod těmi dřevěnými ještě něco skrývá, přitom nikdo vůbec nepozná.

 

Obklad kovové zárubně přinese mnoho výhod

Na první pohled bude patrný především estetický efekt. Dřevo působí příjemně a moderní zárubně se dnes běžně vyznačují sladěním s dekorem dveří. Změnu poznáte také už při prvním zavření. Neuslyšíte žádné nepříjemné zvuky při kontaktu dveřního křídla a zárubní. OKZ jsou opatřeny těsněním a mají lepší zvukovou izolaci.

Velkou výhodou je, že pokud budete obkládat staré kovové zárubně, můžete změnit směr otevírání dveří, a tím i dispoziční řešení interiéru. Z pravých dveří prostě uděláte levé, případně nahradíte klasické dveře posuvnými či skládacími. Je to prostě jako kdybyste si pořídili nová futra. Jen bez otravného bourání.

 

Nevýhodou je menší prostor

Původní kovová futra bývají poměrně úzká. Oproti tomu dřevěné obložkové zárubně jsou masivnější a u obkladů tomu není jinak. Musíte tedy počítat s tím, že vám ubyde trochu prostoru, velikost průchodu se o pár centimetrů zmenší, což může být problém při stěhování nábytku a spotřebičů.

Obklad kovové zárubně také běžně mírně vyčnívá ze zdi. Nejde ale o nic esteticky nehezkého. Problémy mohou nastat pouze v případě, že původní kovové zárubně jsou křivé, nemají v rozích pravý úhel. Obklad pak jejich nerovnosti kopíruje a v rozích také nemusí úplně sedět. Šikovný řemeslník si s tím ale poradí tak, aby výsledek vypadal povedeně.

 

Nejlepší je srovnat obě řešení

Pokud se chystáte vyměnit dveře a spolu s nimi i staré kovové zárubně, bude nejlepší srovnat obě možná řešení – tedy kompletní výměnu a obklad kovových zárubní. Podívejte se například u společnosti Erkado. Srovnejte ceny zárubně Erkado a OKZ ERKADO a nezapomeňte započítat také čas, který byste strávili vybouráváním starých futer a úklidem nepořádku, případně zaplacením řemeslníků na tyto práce. OKZ bývají zpravidla o něco dražší, nicméně jsou pohodlnějším řešením, což je nejspíš důvod, proč o ně má tolik lidí zájem.