Jak správně na stínění skleníku

Ve skleníku se pěstují rostliny, které ke svému růstu potřebují teplo. To zajišťuje světelné záření, jež proniká přes skla nebo polykarbonátové desky skleníku. V zimě jsou tyto paprsky příliš slabé, pokud tedy chceme zahradničit i přes zimu, musíme využít služby vyhřívacích zařízení. V létě je naopak sluneční záření tak silné, že může rostlinky poškodit (například je spálit). Není to ale problém neřešitelný. Poohlédnout bychom se měli po vhodném stínícím systému skleníku. Možností je celá řada.

Nejjednodušším řešením je pořídit si rohož, kterou skleník přehodíme. K dostání jsou rohože bambusové či rákosové. Tato technika ovšem podléhá času velmi rychle. Vliv na to mají především povětrnostní vlivy, jako je déšť a v létě časté kroupy. Vedle různých rohoží můžeme využít i stínící sítě. Ty se připevňují na vnitřní stranu skleníku a instalují se pomocí speciálních sponek do střešních profilů skleníků.

      

Další možností jsou různé stínící barvy či roztoky. Ty je však možné použít pouze na skleněné skleníky, protože ty polykarbonátové bychom přípravky mohli zničit.Namíchat si takový roztok můžeme sami doma. Je jím například křídová suspenze. Je to směs vody, plavené křídy, klihu a dvojchromanu draselného. Aplikuje se nástřikem na skleník. Bohužel s sebou nese ale i několik nevýhod. Případné srážky a kroupy suspenzi jednoduše smývají. V souvislosti s ekologií je pro životní prostředí nebezpečný chrom, který dvojchroman draselný obsahuje. Pro zahrádkáře by to tak mohlo skončit finanční sankcí. Než se spoléhat na podomácku vyrobené směsi, je proto lepší vyrazit do specializovaného obchodu. Zde nalezneme celou řadu barev určených pro stínění skleníků. Tyto odborné výrobky se navíc snaží eliminovat všechny nedostatky podomácku vyrobených suspenzí. V obchodech jsou k dostání speciální stínící barvy. Před použitím se ředí vodou a nanáší se postřikem nebo nátěrem. Po aplikaci je nutné, aby se stěny po dobu uvedenou na obale uchránily před případným deštěm. Po zaschnutí je pak barva vůči povětrnostním vlivům odolná.

 

Stínit skleník můžeme mnoha způsoby. Mezi ty nejúčinnější se určitě řadí stínící barvy.