Jaké tepelné čerpadlo?

 

Uvažujete o pořízení tepelného čerpadla pro svůj nový dům. Stále si ale nejste jisti, jaké správné čerpadlo vybrat. Nevíte, jaká nejkvalitnější čerpadla se vykytují na trhu. Ani se příliš neorientujete v oblasti účinnosti a návratnosti tepelných čerpadel. Je to tak? Tak čtěte dál a možná vám to při čtení posledního řádku bude jasnější.

 

Jak je to s účinností?

Mluvíme-li o účinnosti tepelného čerpadla, mluvíme o jeho topném faktoru. Topný faktor udává poměr tepla a spotřebované energie. Hodně nám napoví o efektivitě tepelného čerpadla a tu je potřeba vzít v potaz při výběru. Jeho hodnota se nejčastěji pohybuje mezi 2 a 5 a závisí na vstupní a výstupní teplotě, na typu kompresoru a na dalších okolnostech. Pokud toužíte po vysoké účinnosti tepelného čerpadla, mějte na paměti, že by vám ušetřená energie měla v krátké době vrátit investované náklady na kvalitní čerpadlo.

 

Návratnost tepelného čerpadla

Jestli se vám čerpadlo opravdu vyplatí, určuje návratnost investice do tepelného čerpadla. To není pouhým zdrojem tepla, ale v první řadě je to zdroj finančních úspor. Návratnost tepelného čerpadla se většinou porovnává s jinou možností vytápění daného objektu.

 • Asi nejlepší návratnost má tepelné čerpadlo v porovnání s plynovým vytápěním. Tady srovnáváme veškeré náklady na zavedení plynu, takže plynovody, komín, kaplička atd. Investice do čerpadla bude oproti tomu nižší a jeho návratnost bude velmi rychlá.
 • Dobrou návratnost vykazuje tepelné čerpadlo i v případě, kdy chcete topit elektřinou.
 • Horší návratnost bude v porovnání s topením dřevem, v tomto případě se ale nezapočítává doba přípravy. Těžbou a sháněním dřeva strávíte čas od jara do podzimu, aby zima byla teplá.

 

Jak správně vybrat?

Současní výrobci nabízejí opravdu širokou škálu kvalitních tepelných čerpadel. Vy už víte, že čerpadlo opravdu chcete a teď hledáte pouze konkrétního dodavatele. Můžete se řídit několika obecnými principy, abyste při konečném nákupu neudělali chybu.

 • Poraďte se s lidmi, kteří mají vlastní zkušenosti. Nedejte na pověry a “babské rady”.
 • Tepelné čerpadlo nekupujte samostatně, vždycky i s montáží, projektem a zapojením do provozu.
 • Raději obchodujte přímo s firmou, která vám čerpadlo i namontuje. Budete komunikovat s jedním subjektem a nedojde k nedorozuměním s platbami a zárukou.
 • Nerozhodujte se čistě na základě ceny. Levná čerpadla se zdají na první pohled výhodná, ale ve finále se mohou pěkně prodražit. A navíc všichni víme, že za kvalitu se připlácí, takže i za kvalitní tepelná čerpadla. Rozdíly v cenách jsou velké. A stejně nakonec zjistíte, že většina si radši koupí to dražší čerpadlo než to levné. Proč asi?
 • Nenechte si slíbit hory doly. S nadhledem zhodnoťte, jakým závazkům je firma schopna dostát.
 • Najděte si stránky výrobce. Tvrdí prodejce o čerpadlech opravdu to samé?
 • Zjistěte si, jestli jsou v ČR další místa, která vám v případě potřeby také zajistí kvalitní servis.
 • Dejte si na čas, myslete chladnou hlavou a nenechte se zlákat první atraktivní nabídkou.

Tepelné čerpadlo je poměrně velká investice. Proto se vyplatí počítat, zvažovat a hledat informace o účinnosti, vhodnosti pro danou dřevostavbu. Pak můžete věřit tomu, že se vám ta investice brzy vrátí.