Když se práce se dřevem stane koníčkem

Dřevo je přírodní materiál, který provází člověka od nepaměti. Práce s ním je náročná a vyčerpávající, ale krásná a okouzlující. Kdo měl možnost naučit se s tímto materiálem pracovat, málokdy se jí vzdal a nezůstal dřevu věrný.

Primitivní nástroje určené například k jídlu, spíše předchůdci dnešního nádobí, byly často vyráběly právě ze dřeva. O moderní technice si naši dávní předci mohli nechat jen zdát a k vydlabávání či úpravám tak často používali jen kámen nebo jiný ostrý předmět. Stejně jako u všeho, i práce se dřevem si prošla vývojem a dnes mají truhláři a další odborníci k dispozici nejnovější technologie a pomocné stroje, které jim ušetří mnoho práce i sil. Ruční práci a zkušenosti samozřejmě žádný stroj nahradit nemůže, přesto je moderní technika přínosem. Řezat do rohu nebo určitého ne rovného tvaru dnes umí pásové pily na dřevo a tak stačí jen vybraný kus materiálu přiložit a ořezat tak, jak je potřeba, bez nutnosti ručního nařezávání a dalších zdlouhavých úkonů. Vyřezávání tvarů z kusu dřeva je tak mnohem jednodušší, stejně jako mnoho dalších činností.

Vůně dřeva má své kouzlo nejen pro ty, kteří s ním pracují, ale i pro ty, co výsledné produkty využívají. I když dřevo není nijak špinavé a umazat se můžeme spíše od smoly, při jeho zpracování dochází stejně jako u všech jiných materiálů k nepořádku. Velké piliny, které umí vytvořit hoblík, často najdou ještě další využití, jemné prachové s různými úlomky se ale dostanou všude včetně vlasů, oblečení a celé dílny. Likvidovat právě drobné i větší částečky umí kvalitní dílenské vysavače, určené především pro suché vysávání, některé typy ale umí i vysávání na mokro. Každý kutil nebo řemeslník bude souhlasit, že pořádek kolem pracovního místa je důležitý, ale že občas ho udržet bývá dost náročné. Průmyslové a dílenské vysavače mnoho těchto problémů vyřeší téměř bez práce a velmi rychle a vaše dílna bude během chvilky připravena k další činnosti.