Když sprchovou vaničku nepotřebujeme

Při pořizování sprchového koutu do koupelny řeší každý hlavně samotný sprchový kout. Jestli to bude čtverec, čtvrtkruh či obdelník, jak bude velký či jaké bude mít otevírání. Ale věděli jste, že i při výběru „základny“ si lze vybírat?  Použít lze klasickou sprchovou vaničku nebo tzv. podlahový žlab.

Sprchových vaniček je na trhu opravdu velké množství. Může být na podezdění nebo samonosná, z akrylátu, litého mramoru nebo keramická, může mírně vystupovat z podlahy nebo s podlahou zcela splynout. Zvláště posledně jmenovaný typ se nyní vyrábí v krásných moderních designech nebo s protiskluzem. Vaničky se vyrábí v různých tvarech a velikostech, aby si mohl vybrat opravdu každý.

Každý ale není velký příznivec sprchových vaniček. Zbytečně rozčleňují prostor a mohou se poškodit. Nabízí se tedy otázka,  co použít místo sprchové vaničky? Dříve se používali podlahové odtoky o rozměru 10×10 cm, které se obložily dlažbou stejného rozměru a vše se pěkně vyspádovlo a vznikla taková „vykachličkovaná“ vanička. Dnes se ovšem s takovým řešením nemusíme spokojit. M.B.KERAMIKA má ve svém sortimentu tzv. podlahové žlaby. Jedná se o nerezové odtokové žlaby v různých velikostech s různými designovými rošty. Vyrábí se buď rovné, obloukové nebo rohové. Žlaby fungují jako klasické odtoky se zápachovou uzávěrou, ale vypadají lépe a mají také mnohem větší odtok vody. To využijeme hlavně ve sprchovém koutu, kde máme hlavovou sprchu o velkém průměru a obyčejný odtok by nemusel dostatečně rychle vodu odvádět. I na toto je třeba při pořizování podlahového žlabu myslet.

Tyto žlaby se dají také snadno kombinovat se stále oblíbenějšími velkoformátovými dlažbami. Není tak problém „sladit podlahový žlab i s rozměrem dlažby 30×60, 45×90 nebo i více. Rozměrné dlaždice se k velkému obdélníkovému žlabu lépe spádují než k malému otvoru uprostřed uvažovaného sprchového koutu. Sprchovací prostor bude působit celistvě a kompaktně s celou koupelnou. Nemusíte mít obavy ani ze zatékání vody zpod sprchového koutu. Části sprchových bočnic a dveří svými těsněními dolehnou na podlahu tak, jak by dolehly na okraj vaničky.

Lze si vybrat z velkého množství dekorů, povrchové úpravy i délky. Podle těchto parametrů se samozřejmě liší i cena. Velkou výhodou podlahových žlabů je jejich bezbariérovost. Starší lidé nebo vozíčkáři nemusí překonávat žádnou překážku.

Velký výběr podlahových žlabů najdete na www.mbkeramika.cz/koupelnove-doplnky/