I v opravdu horkých letních dnech můžete mít ve svém bytě nebo kanceláři svěží a čerstvý vzduch. Jak toho dosáhnout? Pořiďte si klimatizaci. Klimatizace upraví teplotu a vlhkost prostředí ve vašem bytě nebo kanceláři na požadované hodnoty a to bez ohledu na venkovní prostředí.
Ještě před tím, než vyrazíte do obchodu pro svou novou klimatizaci, se ale zamyslet se nad tím, jaké prostory budete chtít klimatizovat. A budete klimatizaci využívat pouze v létě na chlazení nebo také v zimě na přitápění? Při výběru nové klimatizace máte mnoho možností a na trhu dnes najdete celou řadu zařízení různých výkonů a provedení.
Mobilní klimatizace
Nejjednodušším a nejlevnějším typem klimatizací jsou klimatizace mobilní. Hodí do všech typů prostor, zaručí vám okamžité ochlazení a udrží takovou teplotu, jakou si nastavíte. Jsou vhodné zejména pro sezónní a krátkodobý provoz v těch nejteplejších letních dnech.
Jedná se přenosná zařízení, která jsou ve většině případů vybaveny kolečky, a tak je můžeme vždy umístit přesně tam, kde je aktuálně potřebujeme. Tento typ klimatizací se nejlépe hodí pro ochlazení vzduchu menších pokojů o rozloze cca 10 – 25 m2. Mobilní klimatizace jsou určeny pro ochlazení, odvlhčení i filtraci vzduchu a navíc tento typ klimatizací nepotřebuje instalaci ani speciální montáž.
Výhody a nevýhody mobilních klimatizací
Pro pořízení mobilních klimatizací mluví především jejich nízká pořizovací cena, která se pohybuje mezi osmi až devíti tisíci korun. Kromě ochlazení slouží mobilní klimatizace také pro regulaci vlhkosti vzduchu a dokáží pomoci s jeho cirkulací. Některé typy se vyznačují svou šetrností k životnímu prostředí, čímž vynikají například klimatizace LG nebo klimatizace Sinclair.
Výhody
* snadná manipulace s přístrojem,
* rychlé zapojení bez stavebních úprav,
* okamžitý provoz,
* nízká pořizovací cena.
Nevýhody
* menší účinnost nežli u pevných klimatizací typu split a multisplit,
* vyšší hlučnost,
* vyšší spotřeba elektřiny.
Kde najde mobilní klimatizace své uplatnění?
Jak už nám název napovídá, mobilní klimatizace jsou ve většině případů vybaveny pojízdnými kolečky pro jejich snadnou manipulaci a tak se hodí do všech prostor, kam nemůžete běžné klimatizace z různých důvodů umístit.
Velmi často jsou vyhledávány majiteli panelákových bytů, kde by byla instalace stacionární jednotky náročná, nebo historických domů, kde je umístění stacionární klimatizace vyloučené. Své uplatnění nacházejí také v pronajatých prostorách.
Typy mobilních klimatizací
Jednodílné mobilní klimatizace
Jednodílné mobilní klimatizace fungují tak, že nasávají teplo z místnosti a zároveň do ní vyfukují chladný vzduch. Odpadní teplo pak odvádí do venkovního prostoru horkovzdušnou trubicí.
Dvoudílná mobilní klimatizace
Dvoudílná mobilní klimatizace je v principu totožná se stacionárními jednotkami. Mezi vnitřní jednotkou a vnějším výměníkem proudí chladivo v ohebném potrubí. Pokud najdeme místo na parapetu nebo balkónu pro umístění vnější jednotky bude dvoudílná klimatizace vhodným řešením.
Okenní mobilní klimatizace
Okenní klimatizace zahrnují v jedné jednotce vnitřní i kondenzátorovou část a jsou praktickým řešením okamžitého klimatizování. Výhodou je také jejich snadná instalace do okna nebo do zdi.
Instalace mobilní klimatizace
Mobilní klimatizace nevyžadují instalaci ani žádnou speciální montáž. U některých typů přenosných klimatizací může být jedinou komplikací umístění hadice pro odvod teplého vzduchu do venkovního prostředí. Ta by měla být ideálně vyvedena otvorem ve zdi nebo oknem a neměla být příliš dlouhá, aby se zbytečně nezatěžoval kompresor klimatizace.