Odpadkové koše pod drobnohledem

Bez koše na odpadky se žádná domácnost zkrátka neobejde. Ba naopak, v poslední době počet odpadkových košů vzrůstá úměrně tomu, jak ekologičtí vůči svému okolí chceme být. Přesto bychom tyto doplňky domácnosti nejraději zavřeli do té nejhlubší skříně a zapomněli, že je vůbec máme. Proč tomu tak je?

Přiznejme si na rovinu, že odpadkové koše v domácnosti nepatří zrovna mezi oblíbené prvky. Potřebujeme hned na třech místech: v kuchyni, koupelně a dětském pokoji a navíc jejich počet často násobíme počtem druhů tříděného odpadu. Ke klasickému koši na komunální odpad proto obvykle přibude ještě nádoba na plasty, papír a sklo, v těch nejekologičtějších domácnostech pak ještě na starý textil, použité baterie a bioodpad. To je úctyhodné množství košů na pár pár metrů čtverečních. Designéři si ale naštěstí s tímto problémem umí poradit a z odpadkového koše udělali doplněk, za který se nebudete stydět ani před sebevzácnější návštěvou.

 

Jak na výběr odpadkového koše

Chcete-li si pořídit krásný a zároveň praktický doplněk do bytu, zapomeňte na obyčejné koše z hobbymarketů nebo drogerií. Ty se často i v prázdném stavu kývají ze strany na stranu jako opilci po tahu a jejich špatné těžiště vám určitě dobrou náladu nezlepší, nehledě na pořádek v jejich okolí.

Kvalitní odpadkový koš stojí rovně a bez námahy i ve chvíli, kdy ho zrovna nepotřebujete a rozhodně ho nepřevrátí děti, které okolo něj v rychlosti proběhnou. Víko i tělo koše spolu dokonale ladí a spolu tvoří dokonalý funkční prvek, který vám nepřidělá žádnou práci navíc. Rozmyslete si, co ve své domácnosti nejčastěji vyhazujete a jak často si můžete dovolit procházku k popelnicím. Podle toho zvolte velikost a tvar odpadkového koše. Vzhled by měl být až na druhém místě, ale přesto ho nepodceňujte. V exponovaných prostorech může klidně váš koš na odpadky připomínat spíše umělecké dílo, zatímco pro intimní kout v koupelně bohatě postačí klasicky vyvedený model. Nabídka je na současném trhu opravdu široká, stačí si tedy jen vybrat.