Zahradní domek – na odpočinek nebo nářadí

Mít na zahradě malý altán nebo zahradní domek dnes není nic výjimečného, i když většinou slouží spíše jako skladiště pro nářadí nebo sekačku. Dá se ale využít i jinak.

Na trhu najdete velké množství různých velikostí domků. Pokud hledáte jen něco opravdu malého, kam se vejde lopata a rýč a nějaké drobnosti a ideálně i kolečko, bude vám samozřejmě stačit model bez oken nebo terasy a s jednoduchým zavíráním. Zahradní domky ale nemusí být jen pro odkládání nábytku a věcí, které denně nepotřebujeme nebo je naopak chceme schovat před nepříznivým počasím.

Větší rozměr zahradního domku nabídne azyl pro přátele při nečekaném dešti nebo delší návštěvě a při dobrém výběru jim poskytne příjemné ubytování v noci a pohodlné zázemí přes den. Stejně tak uděláte radost dětem, které budou mít možnost občas přespat na zahradě a cítit se jako objevitelé a dobrodruzi. Zahradní domek pro návštěvy samozřejmě nepůjde využívat jako skladiště, i když podsedáky a zahradní nábytek do něj schovat můžete, aniž by byl pokažen celkový dojem. Ať už chcete domek pro děti a přátele nebo jako zázemí při posezení u grilu či stále vítězí možnost uskladnění pracovního náčiní, je vhodné si před jeho pořízením pár věcí ujasnit.

· Umístění – třeba vám přijde jako dobrý nápad mít zahradní domek v koutě nejvzdálenějším od domu nebo chaty, ale při bližším zkoumání zjistíte, že je tam vlhko a tma a nebude se vám tam chtít ani trávit čas, ani tam chodit pro nářadí. Místo vyberte s ohledem na oblíbené činnosti na vaší zahradě a také počet lidí, kteří se po ní pohybují a kudy chodí.

· Materiál – plech nebo dřevo bývá největší dilema. Plech má sice výhodu ve větší odolnosti vůči počasí, ale v horkém létě se rozpálí a uvnitř domku je nedýchatelno. Na nářadí možná stačit bude, ale pokud čekáte víc, rozhodně se plechu vyhněte a vsaďte na dřevo.

· Design – terasa a možnost posezení pod střechou při náhlém zhoršení počasí je samozřejmě lákavá možnost. Pokud uvažujete tímto směrem, vyberte domek s možností otevírání oken a zastřešenou malou teráskou.

· Velikost – co vše se tam má vejít. Jen kolečko a pár rýčů a drobností nebo naopak chcete z domku zázemí pro návštěvy i sebe? A pokud ano, kolik by se vás mělo pod střechu vejít a jak budete domek chtít uvnitř zařídit? Účel, k jakému bude domek sloužit, si ujasněte předem, usnadní se vám pak výběr.

A když už máte jasno, jak velký domek a kam a jaký účel bude plnit, zbývá si vybrat ten pravý. Na www.vladeko.cz najdete široký výběr velikostí i různých designů a vybrat si tak domek na zahradu přesně podle svých představ.