Pořizujete nová okna? Tyto otázky si položte ještě předtím, než podepíšete smlouvu!

Na našem trhu se to nejrůznějšími dodavateli nových oken jen hemží. Často cílí na nejlevnější ceny a spoléhají na to, že zákazník se zkrátka ptá nebude. Což se bohužel často děje.

Mimochodem věděli jste, že až třetina lidí podepíše smlouvu o nové dodávce oken i přesto, že vědí, jak je pro ně nevýhodná? Věnovali totiž už této činnosti tolik času, že jim najednou nevadí naskakující tisíce, „protože dodavatel předtím omylem uvedl ceny bez DPH.“ Je to smutný fakt a přitom nejde ani tak o peníze.

Vždy si pamatujte, že firma, která se chová nekorektně v jednom ohledu se nejspíš neosvědčí jako celek. Čekají vás tak dost možná četné problémy nebo nekvalitně odvedená práce, která s životností nových značně zamává. A to je u produktu, který by vám měl sloužit celý život, opravdu fatální nedostatek.

 

Ptejte se, ptejte se … a ptejte se!

Nelitujte proto svého času při ověřování základních skutečností. A které to jsou?

 

Zajímejte se o to, kde firma sídlí.

Solidní výrobce oken určitě nebude mít sídlo firmy ve virtuální kanceláři, vybydleném panelovém domě nebo dokonce v zahraničí. Pokud budete mít pochybnosti, vše si zkontrolujte ve veřejně dostupném obchodním rejstříku.

 

Ověřte si, kde jsou okna vyráběna

Ideální jsou samozřejmě okna z České republiky, ale pokud mají své základy postaveny třeba na kvalitních profilech z Německa, nejde o zásadní překážku, spíše naopak.  Pokud se váš budoucí dodavatel ohání tím, že „okna byla vyrobena v EU,“ zbystřete. A nálepka Made in China by měla být rovnou důvodem k hledání někoho jiného. Vždy také trvejte na certifikaci ISO.

 

Chtějte záruky

Nikdo samozřejmě nepředpokládá, že nová okna bude hned po roce reklamovat, ale kdyby přece… Ptejte se, na co máte nárok, na co se záruka vztahuje atd. Nebudete potom překvapení, jestliže se skutečně něco stane.

 

Vše, co je ve smlouvě…

Důkladně si zkontrolujte také náležitosti smlouvy. Ujistěte se, že skutečně odpovídá počet oken (aby se to poslední „zapomenuté“ nemuselo dodělávat mimo smlouvu a za tučný příplatek), že jsou zde přesně specifikovány vlastnosti okenního profilu, druh skel, ošetření připojovací spáry apod. Pátrejte také po:

  • stavební hloubce (alespoň 70 mm)
  • zahrnutí demontáže a likvidace starých oken a také zednické začištění
  • ceně za kování a dalších sjednaných doplňcích

 

Prověřte si reference

Chtějte vidět, jaké projekty už váš dodavatel realizoval a jak byli zákazníci s jeho prací spokojeni. Solidní firma má své internetové stránky s potřebnými kontakty, od toho se odpíchněte.

Spolehlivý výrobce oken vám na vše rád odpoví, nebude se vymlouvat ani vás odkazovat na tlustý manuál pro údržbu oken nebo na sousedy z vedlejší vesnice, kterým okna dělal předloni. Poskytne vám garanci kvality na své služby a samozřejmě záruční i pozáruční servis nebo možnost dokoupení dalšího příslušenství. Nepodceňujte tyto faktory. Za vynaložené peníze si přece zasloužíte skutečnou kvalitu, která vás bude doprovázet po mnoho a mnoho let.