Přehled typů stahovacích schodů

Půdní prostory s obtížnou přístupností a zároveň málo místa pod nimi. Klasické schodiště zde využít nelze a řešení v podobě klasického žebříku je nepraktické a navíc může být i nebezpečné. Pohodlný výstup na půdu zajistí stahovací schody. Jaký typ ale zvolit?

Základním požadavkem na půdní stahovací schody je dnes především bezpečnost, snadná manipulace a kvalitní materiálové provedení. „Dřevěné půdní schody v porovnání se schody s celokovovou konstrukcí již ze své podstaty hůře odolávají klimatickým výkyvům. Časem tak vlivem vlhkosti a teplotních změn hrozí jejich pokroucení či jiné poškození, které může mít vliv na stabilitu schodů a jejich funkčnost. Určitě je proto lepší volit celokovové stahovací schody, které se vyznačují materiálovou stabilitou,“ říká Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, která se výrobou půdních stahovacích schodů zabývá již 30 let. Výběr konkrétního modelu se pak odvíjí od toho, v jakém prostoru budou schody sloužit a jaké vlastnosti od nich očekáváme.

stahovaci schody VERTICALE drevotriskove viko foto zdroj JAP FUTURE 1

Přehled jednotlivých typů stahovacích schodů

Stahovací schody ARISTO – s hodnotou tepelného prostupu U = 0,66 W/m2.K jsou vhodné pro pasivní a nízkoenergetické domy. Mají plechové sendvičové víko s integrovanou tepelnou a protipožární izolací – deklarují požární odolnost 45 minut. Součástí konstrukce je horní dřevotřískový nástavec s víkem, které uzavírá prostor schodů shora. Schody ARISTO jsou tvořené celokovovým rozkládacím žebříkem.

Stahovací schody KOMBO – stejně jako schody ARISTO splňují přísné nároky PD a NED domů, jejich hodnota tepelného prostupu U = 0,71 W/m2.K. Rovněž disponují plechovým sendvičovým víkem s integrovanou tepelnou a protipožární izolací i horním dřevotřískovým nástavcem s vrchním víkem. Deklarují požární odolnost po dobu 30 minut. Jejich konstrukci tvoří harmonikový žebřík s charakteristickým navazujícím zaoblením. Kovové bočnice slouží zároveň jako praktické úchyty.

Stahovaci schody Aristo produktove foto zdroj JAP FUTURE Stahovaci schody Kombo zdroj JAP FUTURE

Foto: stahovací schody ARISTO, stahovací schody KOMBO

Stahovací schody LUSSO – jsou dostupné ve třech variantách: LUSSO, LUSSO PP a LUSSO ZP. Protipožární LUSSO PP, které deklarují požární odolnost po dobu 20 minut, a zateplené LUSSO ZP jsou vhodné spíše do neobytných místností, ve kterých vůči půdním prostorám nevzniká teplotní rozdíl vyšší než 10°C. Nezateplenou variantu LUSSO je možné instalovat do prostorů s teplotním rozdílem ve vztahu k půdě nižším než 5°C. Tvar stahovacích schodů LUSSO je stejně jako u typu KOMBO harmonikový s charakteristickým navazujícím zaoblením.

Stahovací schody VERTICAL – jsou vhodnou alternativou v případě, že není možné kotvit schody do stropu. Jejich jednoduché dřevotřískové víko je upravené pro zabudování do svislé stěny. Konstrukce žebříku je shodná se stahovacími schody LUSSO A KOMBO.

Pudni stahovaci schody LUSSO foto zdroj JAP FUTURE Stahovaci pudni schody VERTICALE foto zdroj JAP FUTURE

 Foto: stahovací schody LUSSO, stahovací schody VERTICALE

Více informací na www.japcz.cz.