Rekonstrukce promění staré dřevostavby na nízkoenergetické

Moderní dřevostavby umí hospodařit s energií na jedničku. Starší stavby ze dřeva jsou na tom o poznání hůř. Přitom pár dobře mířených stavebních zásahů promění dům v úspornou jednotku. Ušetříte díky nim nejen peníze, ale i přírodu.

Co je to nízkoenergetický dům? Důležitým parametrem je roční spotřeba energie. Takový dům by měl spořádat maximálně 50 kWh/m2. U starých dřevostaveb však může teplo utíkat skrze okna, ale i střechu. Aby byl zachován ráz starého domu, není vhodné postupovat klasicky jako u ostatních staveb. Rekonstrukce by měla být citlivá a měl by ji vykonat někdo se zkušenostmi.

 

Na co si dát pozor

Staré dřevostavby mohou obsahovat azbestocementové desky. O škodlivosti azbestu už bylo napsáno a řečeno mnoho. Proto raději nechte cementové části na starost odborníkům s dobrými ochrannými pomůckami. Celkově by bylo dobré, aby stav materiálu firma zkontrolovala a doporučila případné opravy. Během rekonstrukce by skryté vady mohly průběh jen prodloužit nebo dokonce zkomplikovat.

Největší únik tepla putuje přes střechu. Pokud se rozhodujete, do jaké části nejvíce investovat při zateplování, rozhodně jděte do stropů. Máte v zásadě dvě možnosti, jak na to. Buď izolaci aplikovat přímo v podkroví, nebo na strop. Díky tomu nebudete muset topit tak často a s takovým výkonem. To však neznamená, že byste neměli izolovat stěny a okenní rámy.

 

Kde sehnat odborníka

Tak specifická rekonstrukce, jako je u dřevostavby, si vyžaduje odborníka. Abyste nestrávili u hledání mládí, vyzkoušejte poptávkový portál Poptávej.cz. Do formuláře na stránkách napište podrobně popis vaší poptávky, co od stavební firmy očekáváte. Můžete přiložit také fotografie vaší dřevostavby. Firma si tak udělá lepší představu o tom, co po ní chcete a připraví ceník i řešení na míru. Vaši poptávku dostane více firem, a proto i vy dostanete několik nabídek. Uděláte si tak rychlý přehled o trhu. Vyberete si tu nejsympatičtější a s dodavatelem se domluvíte na podrobnostech.