Systém Tecomat Foxtrot české společnosti Teco a.s. byl na veletrhu For Arch 2013 oceněn cenou GRAND PRIX

 

Obr. Ocenění GRAND PRIX převzali na slavnostním večeru v Národním domě na Vinohradech dne 18. září 2013 zástupci společnosti Teco a.s. Petr Ovčáček a Jaromír Klaban.

 

Letos v termínu 17. až 21. září 2013 proběhl v Praze již 24. ročník mezinárodního stavebního veletrhu For Arch 2013. Jako každoročně odborná porota složená z odborníků z praxe i z akademické sféry udělovala nejlepším letošním exponátům ocenění GRAND PRIX. Tyto ceny byly předávány na slavnostním večeru v Praze v Národním domě na Vinohradech. Jedním z produktů se stal řídicí systém Tecomat Foxtrot od společnosti Teco a.s.

 

Česká společnost Teco a.s. se již 37 let zabývá systematickým vývojem a výrobou řídicích systémů pro řízení strojů, procesů, technologií, dopravy, budov a domů. Společnost začínala jako součást Tesly Kolín a od roku 1993, tedy již 20 let, jako samostatná firma Teco. Vysokou úroveň technického řešení a provozní kvality využívají zákazníci nejen v Čechách a na Slovensku, ale systémy značky Tecomat pracují ve více než 30 zemích po celém světě. Kvalitu, inovativní funkce a výhody kontinuálního vývoje svých produktů dokázala firma Teco obhájit i v minulém roce před hodnotící komisí a získala ocenění Inovace roku 2012. Následnými argumenty zaujala i porotu na právě proběhlém stavebním veletrhu ForArch 2013, kde Tecomat Foxtrot získal hlavní cenu GRAND PRIX. O širokém přijetí výhod technického řešení a programového vybavení pro tzv. chytré instalace samotnými zákazníky a instalačními firmami svědčí více než 100% meziroční nárůst prodejů právě v tomto segmentu trhu.

 

Proč je vlastně systém Tecomat Foxtrot pro automatizaci v domech tolik žádaný a oblíbený? Jako otevřený a volně programovatelný PLC (Programmable Logic Controler) systém dokáže být kompatibilní s mezinárodními normami. Přináší uživatelům kvalitu prověřenou průmyslovými aplikacemi a dlouhodobou životnost. Nechybí ani možnost tvorby libovolných funkcí, logiky řízení a libovolný grafický design výsledné vizualizace a ovládání přes dotykový displej. Koncoví zákazníci volbou Foxtrotu se nemusí omezovat ve volbě designu nástěnných ovládacích prvků. Lze připojit prakticky každý. Díky pokročilým komunikačním funkcím a řadě volitelných rozhraní je možné propojení s dalšími systémy, ať už jsou to populární multimedia a Smart TV nebo energetika domu např. s tepelným čerpadlem, různými typy kotlů nebo i fotovoltaikou. Zabezpečovací ústředny, elektrické zámky a klimatizace jsou vedle osvětlení a žaluzií dalším standardně připojovaným vybavením dnešních domů. Díky své ceně, modularitě a rozšiřitelnosti je systém Foxtrot ideální řešení pro řízení objektů libovolného rozsahu. Využíván může být v malých bytech přes rodinné domy a residence, penziony a hotely až po bytové domy a administrativní centra.

 

Obr. Srdce systému Tecomat Foxtrot tvoří centrální modul. Shromažďuje informace ze všech senzorů a dalších zařízení připojených k systému a podle programu nastaví výstupy, tj. aktory do požadovaného stavu. V každém centrálním modulu je integrovaný webserver a jeho volně programovatelné stránky se ukládají na velkokapacitní paměťovou SD kartu. Stránky mohou být navrženy jako individuální tlačítkový ovládací panel. Ke každému systému tak lze přistupovat jak v místě instalace tak i odkudkoliv přes internet.

 

Obr. Systém Tecomat Foxtrot je otevřený a volně programovatelný systém. V praxi to znamená, že může být propojen, kombinován a integrován prakticky se všemi základními zařízeními v domě a to i v provedení od různých výrobců a dodavatelů. Například certifikované zabezpečovací systémy, multimediální systémy, klimatizace nebo i kuchyňské spotřebiče. Významná je možnost propojení se zařízeními standardu KNX.

 

Obr. Ukázka několika různých designů nástěnných ovládacích prvků – vypínačů a termostatů. Foxtrot zákazníka neomezuje a může si zvolit design libovolného výrobce. Od levných vypínačů až po luxusní vypínače dodávané většinou ve standardu KNX.

 

Obr. Každý dům či budovu je možné vizualizovat a ovládat na dnes populárních tabletech, iPadech a to v libovolné grafice či logice funkcí.

 

 

Obr. I v době mobilních zařízení řada uživatelů používá jako jeden z ovládacích prostředků svého domu nástěnné dotykové panely, pevně zabudované do zdi. Nikdy se vám nikam neztratí a nemusíte je hledat. Jsou na stejném místě. Dotykové panely k Foxtrotu lze dodat s rámečky v libovolném barevném odstínu. Je snadné je tedy sladit s dalšími interiérovými prvky.