Terasu si zvládnete postavit svépomocí. Poradíme vám, jak na to!

Terasy si nacházejí stále více příznivců. Jak by také ne! Jsou totiž ideálním způsobem, jak propojit interiér s exteriérem domu. A v letních měsících se na terasu v podstatě můžeze přestěhovat. Snídat na ni, obědvat i večeřet. Odpočívat, pořádat večírky a oslavy. Zkrátka žít.

Pokud o stavbě terasy začínáte uvažovat, vězte, že je nejvyšší čas začít s plánováním. Prvním krokem je její umístění. Terasa by v ideálním případě měla nacházet přímo u domu, z něhož by na ni měl být přístup. Praktické ale bývají i terasy umístěné i dál od domu, záleží na vašich možnostech a dispozičním řešení domu a zahrady. Praktické v každém případě je místo osvětlené odpoledním sluncem.

 

Betonová, nebo dřevěná?

Rozmyslet byste si také měli, o jakou terasu máte zájem, zdali o betonovou pokrytou dlažbou, nebo dřevěnou. My se v následujícím článku budeme věnovat terasám dřevěným. Příjemným na dotek a luxusním na pohled. A navozujícím pocit souznění s přírodou.

 

Jaká terasová prkna?

V dalším kroku byste si měli připravit seznam všech nezbytností, které ke stavbě dřevěné terasy budete potřebovat. Základem jsou terasová prkna. Na těch nešetřete. Nejodolnější jsou jsou prkna z exotických dřevin, jako jsou Bangkirai, Merbau, Ipe a Massaranduba. Počítejte však s jejich vyšší cenou. Cenově dostupnější a přitom velmi odolná však jsou i prkna ze sibiřského modřínu a borovice douglasky. Další možností jsou tzv. kompozitní materiály, tedy dřevoplast.

 

Bez čeho se neobejdete?

Výběrem terasových prken to však nekončí. Při stavbě terasy spolu s nimi budete dále potřebovat: štěrkový podklad (hrubší i jemnější), písek, betonové dlaždice, podkladovou pryž, popřípadě podkladové stavitelné terče, podkladové hranoly, a nezbytný bude i spojovací materiál, jako jsou distanční podložky, terasový vrták, hrot a nerezové vruty. V případě nerovného povrchu pod terasou doporučujeme použít rektifikační terče, které případný sklon dorovnají. Všechny tyto pomůcky seženete například na e-shopu Gardina.cz.

 

Stavba může začít

Máte vše pohromadě? Tak se můžete pustit do samotné stavby terasy. Na internetu najdete spoustu instruktážních videí natočených profesionály, kteří vám poradí, jak na to. Nebo si terasu rovnou nechte postavit. Montáže opravdu krásných teras mají na svém kontě právě ve zmíněné Gardina.cz. Schválně se podívejte na jejich realizace. Takovou terasu můžete mít i vy!