Vybíráme travní směs

Aneb několik tipů a triků společnosti AROS-osiva s.r.o., jak se orientovat při výběru travních směsí. Vhodný výběr travní směsi určuje vlastnosti a charakter vašeho budoucího trávníku. Proto výběr travní směsi v žádném případě nepodceňujte a svěřte se odborníkům a specialistům, kteří se této problematice věnují.
Receptury jednotlivých travních směsí jsou sestavovány tak, aby konečný výsledek v podobě dokonalého trávníku měl požadované vlastnosti

  Jednotlivé druhy trav a jejich odrůdy se od sebe liší svými biologickými vlastnostmi jako je rychlost vzcházení, mohutnost a výška rostliny, šíře listové čepele, odolnost vůči suchu, vlhku, chladu, chorobám, zastínění a schopnosti regenerace, tedy vlastnostmi, které musíme respektovat a přitom umět využívat.

Při vlastním výběru travní směsi bychom si nejdříve měli odpovědět na tři základní otázky:

1. Jaké vlastnosti by měl mít náš budoucí trávník?

2. Jak nově založený trávník budeme využívat?

3. Známe dobře půdní a klimatické podmínky svého pozemku­?

Budeme-li se chtít kochat esteticky vyhlížejícím trávníkem, zvolíme okrasnou travní směs jako je např. dekora, zahrada, golf/ golfová či parková. Trávníky založené z těchto travních směsí vyžadují lepší přírodní podmínky, intenzivní ošetřování v podobě častého sečení, závlahy, vyrovnané výživy a vertikutace, tj. prořezání travního drnu. Pokud dodržíte pravidelnost těchto zásahů, budete cca po 2-3 měsících odměněni dokonalým trávníkem.

V případě, že vyžadujete trávník pro aktivní odpočinek, hry dětí a pobíhání domácích mazlíčků, volíme takzvaný zátěžový trávník, který bude rychle regenerovat po případném poškození. Pro založení trávníku použijeme např. travní směs sprint, nebo hřištní v balení odpovídajícím velikosti pozemku.

K zatravnění problematických pozemků slunných poloh, chudších a písčitých půd doporučujeme travní směs do sucha. Která je určena pro stanoviště, jehož horší vláhové podmínky neumožňují zdárný růst a vývoj jiných travních směsí. Trávníky založené z této směsi se vyvíjejí pomaleji (komponenty ve směsi převážně kostřav červených vzcházejí 20 až 40 dnů), postupně se však zapojují a dobře přečkávají krátkodobé přísušky.

V případě částečně zastíněných pozemků volíme travní směs do stínu, která je určena pro stanoviště, jehož světelné poměry neumožňují zdárný růst a vývoj jiných travních směsí. Jednotlivé komponenty snášejí částečné zastínění západních a severních svahů, vhodné jsou i pod solitérní dřeviny apod. Dobře založený a ošetřovaný trávník je kompaktní a snáší i mírnou zátěž.

Poškozená a prázdná místa v trávnících nejlépe doplníme vysetím speciální travní směsi obnova®, jejíž složení umožní rychlé oživení okrasných, ale i zátěžových trávníků. Pro úspěšný přísev této směsi je nutná, především dobrá příprava pozemku před výsevem a následné dokonalé zapravení travního osiva do půdy.

Novinkou společnosti AROS-osiva s.r.o., je travní směs natur – kopretinová louka, pro založení takzvané květnaté louky. Tato speciální travní směs je složena z 21 druhů květin a bylin kde hlavní složku tvoří kopretiny a chrpy. Založením kopretinové louky na části zahrady, obohatíte své okolí pohledem na řadu zajímavých barevně kvetoucích rostlin (0,5kg krabička vystačí na cca 50m2).

Pro vyváženou výživu v průběhu celého vegetačního období a dobrý zdravotní stav trávníku nesmíme zapomínat na pravidelný přísun živin.

Společnost AROS-osiva s.r.o., nabízí komplexní systém hnojení trávníku v průběhu celého vegetačního roku. Trávníkové hnojivo aros starter®, je určeno především pro zakládání a obnovu travních ploch v průběhu celého vegetačního období. Novinka trávníkové hnojivo aros power®, slouží pro dokonalou výživu od jara až do příchodu podzimu. Podzimní výživu pro zdárné přezimování vám zajistí trávníkové hnojivo aros winter®.

Volbou travní směsi na míru vašich potřeb i vlastností pozemku práce nekončí: dokonalý trávník vyžaduje vaší péči, úsilí, ale i spoustu času.

My budeme spokojeni, pokud jsme vám předchozími řádky usnadnili rozhodování jak o budoucím trávníku, tak o výběru travní směsi či způsobu hnojení.

Více informací o péči o trávník najdete na www.aros.cz