Srub nebo – li dřevěný dům

Dřevo je vždy nejoblíbenějším stavebním materiálem díky svým dobrým technologickým vlastnostem a samozřejmě jedinečné přírodní kráse. S pomocí nejnovějších stavebních technologií lze dnes postavit dřevěné domy všech architektonických forem a stylů, včetně tradiční klasiky. Všechny tyto dřevostavby se v této rozmanitosti harmonicky hodí do přírodní krajiny a atmosféry metropole.

 

Jak jsou na tom ovšem srubové domy?

Tento druh dřevostaveb znají nejen v Americe, ale i jinde v Evropě a těší se velké oblibě. Jsou to totiž nádherné stavby pro rodinný život, kde se člověk cítí opravdu příjemně. Tyto sruby neztrácejí své vedoucí postavení v bytové výstavbě i u vícepodlažních dřevěných domů, ale jsou rovněž  předmětem různých studií a zkoušek, během kterých bylo opakovaně prokázáno, že dřevěné konstrukce jsou konkurenceschopné.

V posledních letech, kdy dřevěné srubové domy zažívají znovuzrození, je jedním z nejnovějších trendů v dřevěných domech právě výstavba výškových vícepodlažních dřevěných staveb. Sruby mají navíc také několik výhod, které se nedají srovnat s klasickou zděnou stavbou, ale musíme mít také na paměti, že srubové domy se budou dobře vyjímat někde na předměstí nebo na venkově,kde jsou v těsném sousedství s přírodou. Tam budou vypadat opravdu královsky.

 

Hlavní je především kvalitní dřevo

Stavba srubu začíná především výběrem vhodné kulatiny a pokračuje odstraněním kůry z kmenů. Kvalitní dřevo , které dělá srub srubem je nejlépe vybírat v zimním období,kdy není dřevo napadeno škůdci a netrpí plísněmi. Sruby se staví od nepaměti zejména v severských zemích nebo také v Rusku, a tak je hlavním materiálem  kvalitní dřevo severské borovice nebo kanadská jedle, ale samozřejmě, že sruby se mohou stavět i ze smrkového dřeva, cedru nebo modřínu.

  • Luxusnější cedrové dřevo má vynikající vlastnosti, jako je vysoká odolnost proti poškození různými druhy hmyzu a odolnost proti hnilobě. Cedr slouží také k výzdobě interiérů srubu. Cedrové dřevo může časem měnit barvu vlivem různých povětrnostních jevů. Postupně získává stříbrošedý odstín. Takový dřevěný dům z cedrového dřeva nepotřebuje dodatečnou péči, není třeba ho natírat a má charakteristickou vůni.
  • Severská borovice je velmi odolná, designově stálá a má bělavou barvu. Je téměř bez suků a velmi vhodná právě pro stavbu srubu.
  • Smrkové dřevo je nejběžnějším stavebním materiálem na rozdíl od borovice dobře snáší nátěry, lazury a mořidla. Má hezký vzhled a malé suky, které ovšem nejsou na škodu.M
  • Modřín je svými vlastnostmi srovnatelné s exotickými dřevinami, postupem času mění svůj odstín, odolává vlhkosti a proto je velmi vhodný jako základní podklad pro spodní vrstvu srubu. Je velmi odolný a houževnatý.

 

Výhody srubových domů

Vzhledem k tomu, že je srub z přírodního materiálu, je to tedy ekologická stavba. Dřevo je navíc obnovitelný stavební materiál, který má vynikající tepelně izolační vlastnosti a nádherně voní. jeho výstavba trvá podstatně méně času než klasický zděný dům a můžeme jej stavět v jakémkoliv období. Také cena je velice zajímavá a to zajímá investory asi nejvíce.