Máte-li u rodinného domu k dispozici alespoň trochu prostornou zahradu, pak ji jistě často a rádi využíváte k trávení volných chvilek. Pro kvalitní odpočinek je ideální, pořídíte-li si zahradní nábytek k posezení a stolování. Jaké materiály se dají do prostředí zahrady použít, respektive jaké jsou nejvhodnější?
Plast je vhodný, ale nepříliš atraktivní
Jako levné řešení se jeví plastový zahradní nábytek. Stolky a židle z plastu ale nejsou zrovna ideální volbou. Nepůsobí nijak zvlášť elegantně, navíc ani nemají takovou stabilitu a odolnost. Často se u nejlevnějších židliček z plastu zlomí opěradla a nohy, a to klidně už po pár týdnech užívání. Za výhodu snad lze považovat jen lehkost, což znamená, že nábytek z plastu můžete velmi snadno přemisťovat z jedné části zahrady do jiné.
Dřevo – klasika, která nezklame
Mnohem praktičtější řešení představují zahradní stoly a zahradní židle, jež jsou vyrobené ze dřeva. Záleží samozřejmě na tom, o jaký druh dřeva se jedná. Vhodné je zejména tvrdé exotické dřevo, které má vysokou odolnost a nevadí mu ani déšť, mráz apod. Zvolíte-li kupříkladu zahradní lavice z teakového dřeva, můžete se spolehnout, že vám vydrží po mnoho let bez viditelnějšího opotřebení a poškození.
Vždy si však všímejte toho, jakou má vámi pořizovaný dřevěný nábytek povrchovou úpravu. Obvykle je na místě nalakování, potažmo ošetření pomocí oleje, který rozetřete po povrchu nábytku. Po zaschnutí je odolnější vůči vlhkosti a drží si rovněž tvarovou a barevnou stálost.
Dřevěné zahradní židle a stoly působí kompaktněji, pakliže je zakoupíte v kompletní sestavě. Vyjde vás to pravděpodobně i levněji nežli nákup jednotlivých kusů.
Kovový nábytek není pro každého
Třetí možností, jež se na zahradách běžně vyskytuje, je kovový nábytek. Někomu může vadit jeho „chladný“ vzhled, ovšem ocenit lze samozřejmě vysokou odolnost vůči poškození. Kovový nábytek, pakliže je správně ošetřovaný, dokáže posloužit klidně desítky let. Pozor si dejte hlavně na to, aby měl povrch ošetřený vůči korozi.