Zahradní traktůrek jako pomocník k odklízení sněhu

Pokud máte pocit, že zahradní traktůrek nemá se zimním obdobím co do činění, nenechte se mýlit. S jednoduchými doplňky se může stát efektivním nástrojem k odklízení sněhu. Traktor stačí dovybavit polohovatelnou radlicí, popř. rozmetadlem, které může v létě sloužit k rozhazování osiva, v zimě pak k sypání chodníků a rozmetání navátého sněhu. Jestliže tedy vlastníte zahradní traktor a současně stojíte před rozhodnutím, zda si navíc pořizovat i sněžnou frézu, zvažte všechny varianty – můžete výrazně ušetřit. Tvrdí to Radovan Bureš ze společnosti Briggs&Stratton.

briggs stratton_copy „Klasická sněžná fréza pracuje na principu odkrojení a následného odhození navátého sněhu. Používá k tomu šnek, který sníh odkrajuje z povrchu terénu, vžene sníh do výletového komínu a následně ven,” popisuje funkci frézy Bureš. „Některé frézy také dokáží odklidit sníh i z nezpevněných povrchů,” dodává. U zahradního traktůrku je tomu jinak, ten je nutné zimním příslušenstvím dovybavit. Konkrétně se jedná o radlici k zahradnímu traktoru, kterou k němu připojíme pomocí montážního rámu. Radlici je možné pořídit za cca 7 000 Kč, ale samozřejmě existují i radlice ve vyšší cenové skupině, kolem 20 000 Kč. Liší se nejen konstrukcí, ale také šíří záběru či polohováním. „Radlice je schopna odklidit sníh ze všech zpevněných povrchů, ale snadno si poradí s každým sypkým materiálem, takže ji můžete využít i v jiná roční období,” jmenuje její výhody Bureš.

snapper 

K dokonalému úklidu sněhu můžete navíc využít zametací kartáč, který zbytky sněhu spolehlivě odstraní. „Jeho cena se však pohybuje o něco výše, kolem 20 až 40 000 Kč,” upozorňuje Bureš. Jestliže sníh odklízíte z přístupových cest, velmi vhodným doplňkem je posypový vozík, neboli rozmetadlo, který opět využijete jak v zimě, tak v létě. Liší se objemem a nosností, ale také šíří posypu/rozmetu. „V zimě s ním solí či štěrkem posypete cestičky, v létě pak slouží k rozsevu osiva či hnojení trávníků. Pořídíte jej v rozmezí od 5 do 15 000 Kč,” uzavírá Radovan Bureš z Briggs&Stratton.

Pro úplnost můžete traktůrku dopřát i sněžné řetězy na kolečka, které se zvláště při větší sněhové nadílce mohou hodit.

O společnosti Briggs & Stratton
Americká společnost Briggs & Stratton se sídlem v Milwaukee ve státě Wisconsin je největším světovým výrobcem vzduchem chlazených benzínových motorů určených motorovým strojům pro venkovní použití. Briggs & Stratton Power Products Group, LLC je v Severní Americe číslo jedna ve výrobě přenosných generatorů a tlakových myček. Je také předním výrobcem produktů k péči o trávník a zahradu pod značkami Simplicity, Snapper, Ferris, Murray a Victa. Produkty Briggs & Stratton se vyrábějí a prodávají ve více než 100 zemích světa.
Firma, která předloni oslavila 100 let své existence, vlastní výrobní také závod v Ostravě. Kromě motorů zde společnost Briggs & Stratton vyrábí i sekačky na trávu.