Domov osvětlený podle Feng Shui

Správné osvětlení domova, realizované např. ve světelném studiu LightVision, je podle zásad Feng Shui nejdůležitějším prvkem dobré energie „chi”, která je potřebná k dosažení štěstí, zdraví a úspěchu

Feng Shui je stará východní praktika koncipování interiéru za účelem dosažení souladu s přírodním prostředím, která směřuje k vyrovnávání a harmonizaci energetických toků uvnitř domova s cílem zlepšit kvalitu života. Dispozice a rozložení obytného interiéru, rozmístění nábytku, vybavení a předmětů, stejně jako barvy a osvětlení ovlivňují míru štěstí, zdraví a úspěchu, jehož zdejší obyvatelé dosahují. Různé školy Feng Shui doporučují odlišné metody k využívání toků dobré energie a k předcházení důsledkům negativních toků. Obecně řečeno je k dosažení harmonie v souladu se zásadami Feng Shui nutné dodržovat základní a v podstatě jednoduchá doporučení. Správné osvětlení v obytném interiéru je jedním z nejdůležitějších prvků dobré energie „chi”. Níže uvedený přehled doporučení je zárukou dosažení nejlepšího osvětlení, které obyvatelům zajistí úspěch:


Osvětlení v teplých barvách

Praktici Feng Shui doporučují především používání světelných zdrojů v teplých barvách, např. tradiční žárovky pro zvýšení dojmu tepla a vytvoření příjemné, pohostinné atmosféry. A skutečně, lampy s lehce narůžovělým světlem vytvářejí pěkný, teplý odstín, který způsobuje, že všichni vypadají zdravější a cítí se šťastnější. Jiné typy lamp, například halogenové žárovky s jasným bílým světlem, se lépe hodí k lokálnímu osvětlení při čtení nebo jiné práci. Široký výběr světelných zdrojů s různou barvou naleznete např. na e-shopu http://www.posvitime.cz.


Mnoho osvětlovacích bodů

V každé místnosti je potřeba mnoho osvětlovacích bodů. Nikdy není dobré používat jeden světelný zdroj. Díky většímu počtu svítidel rozmístěných v různých částech místnosti můžeme eliminovat stíny osvětlovaných předmětů a snížit kontrasty. Větší počet svítidel vytvoří lepší energii a oživí pracovní prostory. Nejlepším způsobem osvětlení pokoje je často rozdělení světel na celková, pracovní a dekorační. Bodová svítidla jsou nejlepší zárukou pro vytvoření takto popisovaného osvětlení.


Výběr stínítek svítidel určuje náladu místnosti

Jednou ze základních zásad Feng Shui je zásada pěti prvků – pěti živlů, tzn. vítr, voda, kov, dřevo a oheň. Stínítka, která rozptylují světlo, vyrobená z papíru nebo látky, zklidňují energii v ložnici a na místech určených k odpočinku. Kovové materiály s dobrou schopností odrazu vytvářejí energii s vyšší aktivitou a jsou vhodné k použití v kuchyni či v domácích pracovnách.

Závěsné svítidlo ESTILUZ T-2545


Svítidla up-light vytvářejí dobrou energii

Dobrou energii „chi” je možné vytvořit díky prosvětlení tmavých koutů a zmírnění ostrých hran v rozích místnosti, a to pomocí svítidel, která svítí ve směru nahoru – up-light. V zemích Dálného východu se

jako jiný prostředek ke zvýšení dobré energie v temných zákoutích používají vhodně nastavená zrcadla, která odrážejí a zesilují světlo a energii.


Stmívače osvětlení vytvářejí dobrou atmosféru

Zařízení k regulaci intenzity osvětlení umožňují kontrolu nálady a vytvoření požadované atmosféry. Stmívače navíc přinášejí úspory elektrické energie a prodloužení životnosti lamp.

Podlahová lampa ESTILUZ P-1225


Červená je barvou úspěchu

Červená lampa umístěná v centrálním bodu obytného prostoru, v jeho samém srdci, do něj přivádí dodatečnou energii. Přináší obyvatelům dobrý pocit a spokojenost. V závislosti na vybavení interiéru lze použít stínítko z červeného papíru nebo skla. Ve východních zemích je totiž červená barva symbolem štěstí.


Věřte nevěřte

Nezávisle na tom, zda věříte, nebo nevěříte výše uvedeným zásadám, byl vliv barev v interiéru na pocity osob, které v něm pobývají, již dávno potvrzen na základě vědeckých výzkumů.

Marek Kołakowski

Kontakt:

Spielberk office centre
Holandská 6
Brno 639 00

tel.: +420 511 120 941