Čerpací technika – využití pro dům

Vlastnictví domu nepřichází pouze se samými radostmi. Obnáší také spoustu starostí a péče. Proto je ideální najít ten správný kompromis, který zajistí, že nebudete trávit příliš mnoho času starostmi o dům a jeho okolí, ale dům bude fungovat sám jako celek pouze s jistými vašimi zásahy.

 

Čerpací technika má v tomto ohledu nenahraditelné místo. Není využívána pouze jako prostředek k čerpání vody třeba na zahradě – pro účely zavlažování, ačkoli je pravda, třeba ponorná čerpadla a vlastní studna jsou velmi běžnými pomocníky v péči o rostlinstvo zahrady. Díky inteligentním způsobům zavlažování už se člověk nemusí tahat s těžkými konvemi.

-Kromě toho jsou ale čerpadla také využívána často pro samotné zásobování domu vodou. A to ať u běžného rodinného domku, nebo u rekreačních objektů. V takovém případě se obyčejně využívají spíše než samostatná čerpadla, domácí vodárny, které jsou kompletním zařízením složeným z čerpadla, řídicí jednotky, tlakové nádoby a motoru. Tyto domácí vodárny mohou čerpat vodu z vlastních zdrojů, jako jsou například studny s pitnou vodou. Jejich hlavní předností je tichý provoz, který je zajištěn částečně také díky pružným spojkám. Vodárna funguje tak, že když je voda spotřebována čerpadlo se samo zapne, a jakmile spotřebována být přestane, opět se vypne. Jedná se tak o chytrý automatizovaný mechanismus. Skvělou předností domácích vodáren je také možnost je instalovat venku. Jinak ale mohou být umístěny třeba ve sklepních prostorách.

 

Na zimu je samozřejmě počítat u těchto zařízení se speciální údržbou, zejména, pokud jsou situovány venku, kde mohou být vystaveny mrazu. Pak v takovém zařízení přes zimu nesmí zůstat voda. Z čerpadel, kde je to možné, se vypouští a tam, kde vypuštění možné není, je třeba se postarat o tepelnou izolaci proti mrazu.