Dřevěné obklady z dubu přináší kus přírody do moderních domácností

V málokterém interiéru nenalezneme dřevo. Alespoň drobné dřevěné dekorace a pomůcky v něm nechybí nikdy. Dřevem obvykle šetříme pouze kvůli nákladům. Stalo se luxusem, a tak mnohdy přistoupíme na kompromis a spokojíme se s imitacemi. Někdy též nahrazujeme dřevo kvůli jeho vlastnostem a více věříme laminu, vinylu či keramice, které se prezentují jako odolnější či vlhkovzdornější. Ale nemusí to být vždy pravda a záleží též na tom, jaké dřevo si volíme. Přidejte do svého interiéru dubové dřevěné obložení.

Dub patří jednoznačně k nejodolnějším dřevinám rostoucím v našich klimatických podmínkách. Dokáže dokonce odolávat i v exteriéru. V interiéru pak jen stěží najdete aplikaci, která by tomuto dřevu vadila. Dub je navíc krásny. Už sám o sobě působí rustikálně, ale současně velice moderně. Vypadá zcela jinak než v interiérech nejužívanější levné dřeviny typu smrk, borovice či modřín. Přitom dřevěné obklady z dubu se hodí jak pro hypermoderní interiéry, tak pro ty klasické, či pro chaty a chalupy. S dubem na stěnách uděláte parádu v moderní novostavbě i v panelákovém bytě. Je až překvapivé, jak je toto dřevo variabilní. K tomu navíc tvrdé, a tedy mechanicky odolné, se skvělými fyzikálními vlastnostmi zajišťujícími mu vlhkovzdornost.

 

Dubové obkladové panely jsou hitem

Dubové obklady zdí umí ozvláštnit interiér i mu dodat praktičnost. Působí přírodněji než tapety aplikované na některé zdi a plochy. Jsou též výrazně trvanlivější. Používají se i kamenné obklady. Ty však bývají těžké a taktéž jde o obklady z neživé přírody, takže nikdy nedají interiéru tu atmosféru, kterou jim dodá dřevo, jež žilo a rostlo po mnoho desetiletí, na kterém si stavěli hnízda ptáci, pod nímž hledaly žaludy divoká prasa, či dokonce rostly lanýže, a na jehož větvičkách se vyvíjely duběnky – hálky blanokřídlého hmyzu žlabatky dubové.

 

Rustikální dubové obklady z Drdlik.cz

Nádherné dřevěné obklady, včetně dřevěných obkladů dubu, nabízí ve svém sortimentu firma Drdlik.cz. Sortiment čítá celou řadu zajímavých značek obkladů, mezi nimiž nejžádanějším je Woodewa a její rustikální dubový obklad s kartáčovanou olejovanou úpravou a 3D lamelou. Ano, obklady si lze pořídit jako 2D i 3D. 2D vytváří hladkou plochu bez nerovností, 3D obklady naopak úmyslně zasahují do prostoru a seskládaný panel je přirozeně nerovný a atraktivně vystupující. Kartáčovaný povrch je zdrsněn a vytváří rýhy, jaké jsou typické pro starší dřevo. To se dá napodobit právě zmíněnou oblíbenou technikou postaršování dřeva – kartáčováním. Následně se dřevo ošetřuje olejem, což jej ponechává pořád v té nejpřírodnější podobě, přitom ošetřené. Oleje navíc zvýrazní strukturu dřeva.

 

Kam s dubovými obklady?

Dřevěné obklady z dubu dovedou esteticky pomoci v kterékoliv z místností bytu. Hodí na zeď s velkoplošnou televizí i za sedací soupravu. Skvěle vypadají na nevyužitých stěnách, kde mohou naopak sloužit jako skvělý podklad pro rodinné nástěnky. Samozřejmě do dřeva nepíchejte špendlíky ani připínáčky, ale využijte moderní adhesní lepíky.

Dubové obkladové panely mají i svůj funkční rozměr. Chrání zeď i to, co se o ní opírá před poškozením. Proto se využívají u čela či boku postele, ale i v úzkých místech kde hrozí, že se neustále něco otírá o zeď. Dají se použít pro vytvoření věšákové stěny, ale též u různých maloplošných obkladů, ze kterých se stane vymezený funkční prostor například na lepení vzkazů. Pojďte však pomocí nich měnit i váš stávající nábytek. Změní komodu, police, dvířka i bočnice kuchyňských linek, obložíte s nimi dokonce interiérové či vchodové dveře do bytu.

Dubové dřevěné obložení je ideální pro různé DIY aktivity při zkrášlování bydlení. Instalujete si jej snadno sami. Jde to jednoduše a bezproblémová je i práce s obkladem, který je extrémně lehký. Hmotnost je pouhých 2,7 až 3,5 kg na m2.