Dům 21. století – umělá inteligence

elElektroinstalace je nedílnou součástí každého domu. Je investicí, která má stejně jako dům sloužit dlouhá léta. Když si na ni zvykneme, tak ji vnímáme jako samozřejmost. Dům za nás rozsvítí světla, zapne televizor, uvaří pokrm. Že nevěříte? Technické možnosti tu jsou. Filmy žánru sci-fiction z minulého století se v současné době stávají běžnou realitou. Centrální počítač za vás zvolí správnou spotřebu energie, otevře okna, zapne televizi. A dálkové ovladače? Ty za pár let zmizí docela.

 
Touha ovládat a vylepšovat své bydlení je člověku vlastní od doby kdy vylezl z pravěké jeskyně. V moderní době vybavujeme svoje domy složitějšími a složitějšími technologickými zařízeními.

Jedno centrum místo desítek ovladačů
Například zabezpečovací čidla a ústředny, termostaty topných jednotek či audio-vizuální aparatura.

Spolu s nimi se v domácnosti kupí množství různých ovládačů a uživatel je zahlcený kvantem různorodých informací. Systém Inteligentního domu toto odbourává a svádí vše do jednoho centra, ze kterého můžete nastavovat fungování všech technologických procesů v budově, počínaje vytápěním nebo klimatizací a osvětlením a bezpečnostním systémem konče. Abychom toho mohli docílit, musíme v domě aplikovat několik typů koncových ovládacích prvků systému, od samostatně stojících a přenosných až po zabudované dotykové panely s LDC monitorem.

Mozek ve zdi
Inteligence domu je nenápadně ukryta ve stěnách, čidlech a ovladačích jednotného designu. Dotykem prstu je možné otevřít vnitřní vchod do garáže, vytáhnout žaluzie v celém domě, případně zkontrolovat, jak funguje klimatizace a vytápění. Stejné dotykové displeje jsou rozmístěny po různých částech domu, jsou vzájemně propojeny a umožňují dávat ty samé povely odkudkoli. Když zapomenete například zhasnout světlo v patře, nemusíte se vracet. Stačí zmáčknout tlačítko na displeji u vchodových dveří.

Pán energie
Inteligentní dům umí sám rozhodnout, která energie je momentálně nejlevnější a tu použít. Řídící systém je navržen tak, aby minimalizoval spotřebu energie efektivním využitím alternativních zdrojů (solární kolektory, tepelné čerpadlo) v optimální kombinaci s tradičními zdroji (kotle). Tím, že se automaticky reguluje teplota, zabraňuje přetápění místností či vytápění nepoužívaných prostor. „Když jsou někde otevřená okna, dojde k zavření ventilů topných těles. Obdobně jako vytápění se reguluje i klimatizace. Systém je řízen počítačem a lze jej ovládat i na dálku přes internet či mobilní telefon.

Text: Vladimír Iliev
Foto: Bticino, Siemens, archiv autora