Horko a sucho zvyšují prašnost v domácnostech. Prach neohrožuje jen alergiky

Extrémní horko a sucho, které posledních několik týdnů panují, mimo jiné zvyšují prašnost v domácnostech. Poletující prach obsahuje řadu nečistot, které dýcháme. Zvlhčování vzduchu však v tomto případě není řešení, naopak v teplém a vlhkém prostředí se daří plísním i roztočům.

„Snižovat prašnost v bytech v těchto extrémních teplotách pomocí zvlhčovačů vzduchu není nejvhodnější způsob. Domácí prach je plný pylu, bakterií, plísní i roztočů, kterým se v horkém a vlhkém prostředí daří,“ říká Jiří Najman, odborník za Cistydomov.cz. „Vhodnější je efektivní vysávání prachu s alergeny,“ dodává.

Samotné tvorbě prachu, zejména během suchých dní, kdy více větráme, se zabránit nedá a je tak běžnou součástí každé domácnosti. Kromě pylu, bakterií, plísní a roztočů v domácím prachu najdeme také šupinky lidské kůže, zvířecí srst i vlasy. Chemické rozbory pak ukazují také přítomnost těžkých kovů a ve vysokých koncentracích může být prach dokonce toxický.

Největší potíže způsobuje prach alergikům, ale zatěžuje i ostatní členy domácnosti, kteří jej dýchají. Každý člověk za hodinu vydýchá průměrně 15-25 m³, je tedy žádoucí pravidelné větrání několikrát denně. To ale často rozproudí částečky prachu v místnosti. Vyšší prašnost je obecně ve městech a v blízkosti silnic. Na prašnost v bytě má ale kromě klimatických podmínek a větrání vliv také uspořádání domácnosti, množství nábytku i počet členů domácnosti.

Prach je důležité v bytech a domech eliminovat, jinak hrozí vznik dalších alergií, zejména u alergiků. „Je prokázáno, že pokud trpíme jedním typem alergie, je vysoce pravděpodobné, že se u nás projeví i další forma. Jednoho pacienta tak často trápí alespoň dva typy alergií – například spojení alergického astmatu a alergické rýmy či atopického ekzému,“ říká MUDr. Irena Krčmová, CSc., primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie, LF HK a FN Hradec Králové.

Tropické teploty neklesnou ani v následujících dnech, pokud tedy chcete snížit prašnost v domácnosti, doporučuje se pravidelné vysávání. Vhodné je také používání moderních klimatizací, které kromě snižování teploty dokáží filtrovat vzduch v místnosti, a také přispět k eliminaci prachu.