Jak zařídit kuchyň

 

Kuchyně už od pradávna funguje jako srdce domácnosti. V kuchyni se nejen vaří, ale schází se tu u jídla celá rodina. Je tedy místností účelovou a současně i společenskou. Oba faktory je nutné při jejím zařizování vzít v potaz. Je třeba vytvořit místo, které bude zcela odpovídat potřebám všech členů domácnosti. Každý by se proto při vybavování kuchyně měl řídit několika základními pravidly…

 

Prostor musí mít logické uspořádání

Nejdůležitější ze všeho je, aby byl dobře rozvržen prostor. Na kuchyňské lince je třeba oddělit varnou plochu od plochy pracovní a také vytvořit dostatek místa pro odkládání a ukládání náčiní či potravin. Plochy by na sebe měly logicky navazovat podle postupu při přípravě jídla. Tedy nejdříve plocha přípravná, dále plocha pro úpravu jídla a nakonec zóna varná. Co se týče rozvržení je třeba, aby kuchyně odpovídala prostoru, který je k dispozici. Moderní jsou prostory ve tvaru L či U a s ostrůvkem. Pokud nemáte dostatek místa, volte klasické lineární uspořádání. Pamatujte, že linka by měla být vyrobena z kvalitního materiálu, který odolá častému užívání a vlhkosti.

 

Kvalitu výbavy nepodceňujte

Má-li vám kuchyně sloužit správně, určitě se musíte věnovat výběru spotřebičů. V tomto případě se rozhodně nevyplácí šetřit, uvědomte si, že si kupujete společníky na mnoho let. Moderní jsou dnes vestavné spotřebiče. Jejich výhodou je, že zcela splývají s linkou, takže vše vypadá velmi elegantně. Prodávají se vestavné chladničky, myčky, trouby apod. Dejte si pozor na to, aby spotřebič nebyl svými rozměry příliš atypický. V případě, že by se porouchal, by mohl nastat problém, protože byste jen těžko sháněli stejný či podobný model, který by odpovídal otvoru ve vaší lince.

 

Styl a barvy

Co se týče barev a stylu, držte se při vybavování kuchyně raději při zemi. Nesnažte se příliš experimentovat s barvami. Lepší je volit tlumenější tóny barev, aby kuchyně vypadala elegantně. Neutrální vzhled můžete oživit zajímavými doplňky. Mohou to být například barevné kuchyňské spotřebiče, tapety či netradiční obklady, které dodají vaší kuchyni styl. Mezi oblíbené barvy patří bílá, krémová, červená, zelená a přírodní barva dřeva.