Jak na čištění peletových kamen

Pokud jde o moderní možnosti současného vytápění, musíme říci, že se do popředí dostávají systémy, které nabídnou takzvané automatické hoření. Jednou z variant jsou rozhodně velmi zajímavá peletová kamna. Už název jasně napovídá, že se jedná o typ kamen, u kterého dochází ke spalování nikoliv dřeva nebo briket, ale dochází zde ke spalování dřevěných pelet. Díky automatickému hoření, dobré účinnosti a celkem nízké ceně briket je jasné, že tato možnost vstupuje do popředí stále více. Pokud jste se nechali nalákat na výhody, budou se vám hodit informace o tom, jak peletová kamna čistit.

 

Kontrolujte funkčnost čidel

I když se to na první pohled nemusí zdát, právě jednotlivé bezpečnostní čidla a jiné prvky s potřebou čištění přímo souvisí. Pokud vám nehlásí jakýkoliv problém, dá se říci, že žádné extra čištění jednotlivých součástí není potřeba a vše funguje tak, jak má. Proto doporučujeme dané bezpečnostní prvky pravidelně kontrolovat, díky čemuž máte jistotu, že v na první pohled nedostupných místech funguje vše tak, jak fungovat má.

 

Pomůže vám vysavač

Nyní se podívejme na čištění klasické, které by již mělo probíhat pravidelně. Je to v podstatě podobné, jako když z běžného krbu odstraňujete popel. Zde se však nemusíte obávat toho, že byste potřebovali lopatku, smetáček a kyblík, nebo podobné věci. Čištění peletových kamen je mnohem jednodušší. Navíc se u něho nemusíte obávat toho, že by bylo spojeno s nečistotami. Stačí jenom dodržet to, že kamna otevřete ve chvíli, kdy se nepoužívají a jsou vychladlá. Díky tomu je zaručena doslova minimální prašnost. Následným postupem čištění je to, že vezmete běžný vysavač a jednotlivé nečistoty pomocí něho vysajete. Samotné čištění je díky tomuto postupu celkem jednoduché a obvykle nezabere delší dobu, než pět minut. Pokud jde o četnost daného čištění, tak ji pochopitelně ovlivňuje četnost a pravidelnost vytápění. Při běžném použití kamen stačí takto čistit zhruba jednou týdně. Při méně intenzivním používání lze interval i prodloužit. Důležité je dostat se vysavačem na všechny dostupná místa a z nich nečistoty vysát.

 

Čistěte i spalinové vedení

Co dále by mělo být spojeno s čištěním, to je spalinové vedení. Jelikož peletová kamna nabídnou kvalitní a čisté hoření, nejsou zde nijak velké obavy spojené s výrazným zanášením těchto cest. Proto stačí dodržovat zákonné termíny, které jsou spojeny s provozem klasických kotlů. Opomíjet bychom neměli to, že je dobré tuto činnost svěřit do rukou odborníka. Tedy kominíka, který spalinové vedení vyčistí důkladně od všech nečistot a zároveň se zaručí za to, že daná cesta bude dokonale čistá, což pochopitelně povede k bezproblémovému, ale logicky také k bezpečnému provozu vašich peletových kamen.