Jak se po zimě postarat o trávník?

Jakmile roztaje sníh, je třeba vyrazit na zahradu a pustit se do jarních prací. Péči bude potřebovat i váš trávník, je ale třeba správně vybrat chvíli, kdy na něm začnete pracovat. Na trávu byste totiž neměli šlapat, pokud jsou teploty pod nulou a půda je promočená. Mohli byste ji příliš poničit a zkomplikovat její další růst. Jakmile půda i trávník proschnou a teploty trvale stoupnou nad nulu, můžete se vrhnout do práce. Co budete pro jarní úpravu trávníku potřebovat?

Především si připravte zahradní náčiní – hrábě, nůžky, vertikutátor, strunovou sekačku a hnojivo na trávník. Pokud máte na trávníku nerovnosti, pak budete potřebovat také substrát na trávník a travní osivo. Vy se vybavte kvalitními montérkami a ochrannými pracovními pomůckami, díky kterým nebudete riskovat při práci na zahradě žádné zranění. Budou se vám hodit také pracovní rukavice.

 

1)  Příprava trávníku

Jakmile je teplota nad nulou a trávník suchý, provedeme základní údržbu trávníku. Nejprve za pomoci hrábí posbíráme z trávníku veškeré listí, větvičky a suchou trávu. Nehrabeme trávník příliš hrubě, abychom ho zbytečně neporušili.

 

2)  Provzdušnění

V druhém kroku je třeba trávník provzdušnit. V zimě se totiž v trávníku udělá vrstva ze zbytků posekané trávy, plevele a mechu. Kvůli této vrstvě trávník nemůže dýchat, absorbovat vodu a zdravě dorůstat. Provzdušnění provádíme speciálními hráběmi nebo používáme elektrický vertikutátor, který vám tuto činnost výrazně usnadní. Tuto činnost je třeba provést v období od března do května podle počasí.

Jak se po zimě postarat o trávník_2

3)  Úprava trávníku

Pokud jsou na vašem trávníku díry nebo prázdná místa, po provzdušnění je ta správná chvíle všechny nerovnosti vysypat trávníkovým substrátem a v případě potřeby dosít lysá místa travním osivem.

 

4)  Hnojení

Pokud chceme mít krásný a hustý trávník, je třeba trávník hnojit vhodným přípravkem. Stačí si ve specializovaném obchodě koupit odpovídající hnojivo a postupovat podle návodu k použití. Ideální je hnojit v období dubna.

 

5)  Údržba

Až trávník doroste do výšky cca 7-8 cm, můžeme začít trávník síct. Okraje trávníku udržujeme čisté a úhledné za pomoci nůžek a strunové sekačky. Právě tyto práce většinou vyžadují důsledné dodržování bezpečnosti a kromě rukou byste si také měli pečlivě chránit svůj zrak, aby vám nic nevlétlo do očí.

Jak se po zimě postarat o trávník_3

Péče o trávník vyžaduje spoustu času, ale veškerá péče o zelený porost se vyplatí. Trávník bude vyhlížet zdravě, bude hustý, zelený a zároveň odolný. Vy se nebudete muset bát uspořádat zahradní party nebo vypustit děti, aby po trávě celé léto vesele pobíhaly. Zdravý trávník to všechno vydrží!

.