Jak si vybrat mezi typovými projekty domů ten pravý? Napoví také nejbližší okolí

Koupili jste si pozemek a vybíráte projekt domu z katalogů? Nenechte se hned zlákat tím prvním nejlevnějším typovým domem, který vám padne do oka. I když výhodou katalogového domu je právě rychlost a nízká cena, přesto byste měli dbát na kvalitu a výběr projektu, aby se vám nestalo, že si postavíte dům, který ignoruje potenciál vašeho pozemku a nevyhovuje potřebám jeho obyvatel.

 

Tvar pozemku

V první řadě by měl typ vybraného projektu určit tvar a poloha pozemku. Kde se pozemek nachází? Zapadne do sousedství spíše moderní nebo klasický dům? Umožňuje velikost pozemku přízemní dům nebo budete potřebovat patrový? Je pozemek svahovitý případně atypický?

Odpovědi na všechny tyto otázky určí, zda si vyberete přízemní nebo vícepodlažní projekty domů, zda bude mít dům plochou nebo sedlovou střechu, jak velký půdorys bude dům mít. Váš výběr se zúží a lépe se vám bude komunikovat s projekčními kancelářemi a vyhledávat v jejich katalozích.

Možná se na základě odpovědí raději rozhodnete pro originální projekt od architekta, který lépe reflektuje různé abnormality pozemku, jako je svah či nepravidelný tvar.

 

Stanovte si celkovou cenu

Váš výběr může také zúžit, pokud si stanovíte vaše finanční možnosti. Nezapomeňte, že projekt a stavba nejsou jedinými položkami, které bude třeba uhradit. Čekají vás výdaje za doplňkové služby, například za projekt osazení domu na pozemek, nebo projekty přípojek.

Můžete využít i služby, jako je inženýring nebo stavební dozor. Nezapomeňte také na to, že budete potřebovat peníze na základní vybavení domu. Proto si vše pečlivě přepočítejte, abyste nemuseli stavbu prodat stavbu těsně před dokončením kvůli nedostatku financí.

 

Zvažte váš životní styl a potřeby

Dalším faktorem při výběru projektů domů je velikost vaší rodiny. Kolik lidí bude v domě žít? Zvýší se toto číslo do budoucna? Plánujete nějaké domácí zvířátko? Odpovědi na tyto otázky určí, kolik pokojů potřebujete, jak velký by měl být obývací prostor a úložné prostory.  Nezapomeňte, že někam budete muset uskladnit kola, kočárky a další větší potřeby pro děti nebo na zahradu.

 

Kvalita projektu

Při zvážení všech předchozích faktorů však dbejte i na kvalitu komunikace s vybranou projekční kanceláří a na kvalitu zpracování kupovaného projektu. Vždy si budete jistější, pokud budete komunikovat s vícero projekčními kancelářemi. Zjistíte, jak komunikují a uvidíte rozdíl ve zpracování projektů. Pokud si koupíte projekt vhodný k získání stavebního povolení, zjistěte si do jakého detailu je zpracovaný. Projekt vhodný na stavbu by měl být zpracovaný alespoň 1:50, aby bylo dobře vidět všechny detaily, jako je napojení různých materiálů, přesné umístění elektřiny a podobně.